Zam Zam Zam!

Tarih 4 Mayıs 2022.. Sürekli zam gelince bu hangi tarihin zammı diye düşünmeyelim diye tarihi net koymak lazım. Her gün bir şeye, her gün her şeye zam geliyor. İnsanlar nefes alamıyorlar. Gerçek anlamda nefes alamıyorlar.

Bu kadar kötü yönetilen bir ekonomi ancak bizim ülkemizde olur. Dönem dönem ekonomik bunalımlar olmaz mı? Elbette olur. Ama böylesi ancak bizde olur. Zammı anlarız, enflasyonu anlarız, ekonomik değişimleri anlarız ama bu kadar astronomik zam da olmamalı.

Avrupa veya Amerika’da enflasyon oranları artınca insanlar bir şaşırıyor ve epeyce de etkileniyorlar. Çünkü oturmuş bir ekonomik düzenleri var. Şaşırmak denilince de akla yüksek enflasyon rakamları gelmesin. Gelişmiş ülkelerde enflasyon farkı %5 olunca bile bu normalin ötesinde oluyor. Ama bizde olan ve hissedilen enflasyon en az %100. Kim kabul eder kim etmez orası ayrı konu. Ama tek gerçek var ki o da insanımız nefes alamıyor.

Orta sınıf vardı eskiden. Bir yoksul alt sınıf ve bir de üst sınıf vardı bal kaymak yaşayan. Şimdi orta sınıf yok artık. Alt ve üst sınıf var. Bundan orta sınıf rahatsız oldu gibi bir anlam çıkmamalı. Çünkü asıl olan şey orta sınıf insanının da artık yoksulluk sınıfına girmesidir. Yani artık daha çok insan yoksullaştı.

Normali, alt ve üst sınıfın ortada buluşmasıyken; ne çok zengin ne de çok yoksul olmamalıyken şimdi bu denge hepten bozuldu ve yoksul sayısı arttı.

Nereden anlarız böyle olduğunu peki? Yoksulluk sınırı verileri resmi kurumlarca açıklandı.

Yoksulluk Sınırı: 17 bin 340,47 TL (Nisan 2022)

Açlık Sınırı: 5 bin 323,64 TL (Nisan 2022)

Bekar Bir Çalışanın Yaşama Maliyeti: 6 bin 965,47 TL (Nisan 2022)

Açlık sınırı ne demek? Bir ailenin sağlıklı beslenebilmesi için asgari gereken gıdayı satın alabilecek meblağdır. İktidar şu an güçlü ve gücünü çeşitli şekillerde korumaya çalışıyor. Bürokratlarca, yöneticileri yoluyla ayakta kalmaya çalışıyor. Bizim güce tapan insanımız da tüm yanlış politikalara ve evine ekmek götürememesine rağmen iktidarı ayakta tutuyor.

Bu siyaset işi takım tutar gibi görüldüğü sürece ülkemizde hep bir şeyler eksik olacak. Yanlış yapan babamız bile olsa tepkimizi koymazsak bir arpa boyu yol alamayız. Yöneticiler mevkilerini koruyor ve halkı etki altında tutuyorlar bir şekilde. Çünkü iktidar değişti mi herkes yerinden oluyor. Siyasetin kirli yüzü bu zaten. Nerede siyaset orada işgüzarlık, yalan, dolan, hamaset, çekişme ve bir dünya kirli iş..

Oysa ki açlık sınırına hapsolmuş bir halk var. Kocaman, gözümüzün önünde duruyor. İnsanlar beslenemiyor, elektrik zamları yüzünden televizyonu hatta lambaları bile açmıyorlar.

Bu kadar acı ancak bu ülkede olur. Ne yazık!

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.