Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü…. J.R.R. Tolkien tarafından yazılan Yüzüklerin Efendisi serisinin üçüncü kitabı olan Kralın Dönüşü kitabına çekilen film ile Yüzüklerin Efendisi üçlemesini yorumlamaya devam ediyoruz. Serinin birinci ve ikinci filmleri, bize harika anlar yaşattı. Aldığı dünya çapındaki bir çok ödül ile hem senaryo hem oyunculuk hem prodüksiyon hem de müzikleriyle kalitesini göstermiş oldu.

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü
Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü Afişi

 

Elbette bazı hatalar veya eksiklikler oldu ama Peter Jackson ve ekibi mümkün olduğunca bu güzel eserin hakkını verdiler.

İkinci kitap ya da ikinci film, Frodo, Sam ve Gollum’un Faramir tarafından Osgiliath’ta serbest bırakılmasıyla bitiyordu. Bu aşamadan sonra Frodo yol arkadaşlarıyla Cirith Ungol yolunda ilerliyordu. Onların yaşadıkları maceranın asıl konusunu etkilediği için sonradan yeniden döneceğiz Frodo ve Sam’e..

Miğfer Dibi savaşı sonrası Rohanlılar mümkün olduğunca toparlanmaya çalıştılar. Aragorn, Gimli ve Legolas da Rohan’da kaldılar bir süre. Gandalf, Pippin’i de yanına alıp Gölgeyele ile son hızla Gondor şehri Minas Tirith’e gider. Gondor’da Vekilharç Denethor’a yaklaşan savaş hakkında uyarılarda bulunmayı dener. Bu aşamada Vekilharç olarak ülkeyi yöneten Denethor, umutsuzca sadece çok sevdiği oğlu Boromir’i düşünmekteydi. Ölüm haberini aldıktan sonra sahip olduğu bilgeliği kaybetmişti. Hayatta olan oğlu Faramir’e karşı sevgisizliği açıkça ortadaydı. Gandalf, gizlice işaret kulesini tutuşturunca Rohan’a kadar giden işaret kulelerindeki ateşle Rohan’dan yardım istenmiş oldu. Denethor oğlunu Osgiliath’a gönderip düşmanı oradan kovmasını istiyordu. Ancak düşman çok güçlü ve kalabalıktı. Faramir ölümü pahasına tekrar gitti ve ölümcül yaralar alarak döndü. Mordor orduları Minas Tirith önlerine yığıldığı zaman Denethor, ölmemiş oğlunu öldü diye odun içinde kendisiyle beraber yakmak istemiştir. Gandalf sayesinde kurtarılmıştır Faramir. Denethor ise surlardan aşağı atlamıştır ateşler içinde. Şehir istila edilmek üzeredir. Mevcut Gondor askerleri çaresizce kapıları tutmaya çalışırlar. Ancak düşmanın öfkesi saklı kalmamaktadır. Kapıyı büyük araçlarla kırarlar.

Minas Tirith (Gondor Şehri)

Minas Tirith Tehlikede

Tehlikenin boyutları artmıştır Minas Tirith şehri için. Numenor insanlarının meşhur, görkemli şehri düşmek üzeredir. Ancak Rohan borusu duyulur. Rohan ordusu gelinebilecek en hızlı şekilde gelmiştir. Savaşa katılırlar ve Mordor ordularına karşı iyi bir mücadele ortaya koyarlar. Ta ki doğudan gelen ve Sharon ile işbirliğine giden Haradlılar gibi insanların sırtında geldikleri dev filler ile kayıp vermeye başlarlar. İşler kötüye gitmeye başlar.

Aragorn, lanetli ölüleri affediyor

Üç Yoldaş Ölüler Yolunda

Aragorn, Rohan ordusundan Dwimorberg  Dağı’nda Dimholt’ta ayrılır ve kendisine daha önce söylenmiş sözlere dayanarak efsanedeki Dunharrow’a yani Ölüler Yolu’na gitmeye karar verir. Gimli ve Legolas da bağlılıklarından dolayı ölüm riskine rağmen onu yalnız bırakmazlar. Burada yaşayan ölüler Elendil’e karşı sözlerini tutmadıkları için kral tarafından lanetlenmişlerdir. Yıllarca ölüler yolunda yaşamış ve oradan hiçbir canlıyı geçirmemişlerdir. Burada Elendil’in kılıcı Narsil’in kırılan parçalarından yeniden dövülen Anduril isimli kılıcı ile ölülerden sözlerini tutmalarını ve sonrasında huzura ermelerini, lanetten kurtulmalarını ister. Ölüler Minas Tirith önündeki Pelennor Savaşı’na bu şekilde müdahil olurlar ve Mordor ordularına ciddi kayıplar verdirirler. Sonrasında lanet kalkar ve huzura kavuşup öte aleme geçerler.

 

Pelennor Savaşı

 

Pelennor Çayırları Savaşı

Minas Tirith şehrinin önündeki Pelennor çayırlarında yapılan savaş nedeniyle bu üyük savaşın adı da Pelennor Çayırları Savaşı’dır. Rohanlılar bir kez daha Gondor’a sadaketlerini göstermişlerdir. Sharon ve emrindekiler dışındaki tüm soyları ilgilendiren bu savaşta ciddi bir yardım sağlamışlardır. Eorl soyundan gelen Rohanlılar, Orta Dünya barışı açısından büyük fedakarlıklar göstermişlerdir. Kral Theoden, Nazgül’ün saldırısı ile ağır yaralar almıştır. Yeğeni güzel ama sert Rohan hanımı Eowyn (Saklımiğfer adıyla) gizlice geldiği savaşta amcası Kral Theoden’i Nazgül’ün (Cadı Kral – Witch King) hışmından korumuştur. Nazgül ile mücadele eden Eowyn’e Merry de destek olur. Efsaneye göre  Witch King’i hiçbir erkek öldüremeyecektir. Böylece hanım Eowyn, Angmar’ın Cadı Kralı’nı yok edip büyük bir onura erişmiştir. Kral Theoden Pelennor çayırlarında hayata veda etmiştir. Ölmeden evvel yeğeni Eomer’in kral olmasını istemiştir.

Haradlıların filleri

Mordor ordularının Minas Tirith önlerinde yenilmesiyle beraber Gandalf”ın yüzük taşıyıcısına destek için birşeyler yapılması gerektiği görüşüne Aragorn da katılır. Bu nedenle Barad-dur kulesinden sürekli Orta Dünya’yı izleyen ve yüzüğü arayan Sharon’ın gözünün dikkatini başka yöne çekmeye çalışırlar. Böylece toparlayabildikleri kadar askeri toparlayarak Mordor’un Kara Kapıları’na ilerlerler. Burada çok büyük bir Mordor gücü onları beklemektedir. Gondor gücünde yer alan hemen herkes sonlarının geldiğinin farkındadır. Mordor gücü, üzerlerine gelirken bir anda Sharon’un orduları kaçışmaya başlar. Ardından Barad-dur yıkılır ve çevresiyle beraber yerle bir olur.

Nazgül
Nazgül

Bu aşamada Frodo’nun Sam ile çıktığı tek yüzük macerası başarıyla sonuçlanmıştır. Gollum, hain planı ile onları Cirith Ungol yolundan götürerek dev örümcek Shelob’a yem edecekti. Karşılığında ise Frodo’dan geride kalan yüzüğü elde edecekti. Faramir’in öfkesi de bundan şüphelenmesi nedeniyledir onları serbest bırakırken. Onları Cirith Ungol’a götürdükten sonra Shelob’un inine sokunca yine karanlıklara karışmıştır Gollum. Burada Frodo ve Sam zar zor ilerler. Her yer akranlık ve pis kokuludur. Galadriel’in Frodo’ya vermiş olduğu şişenin barındırdığı Earendil ışığı ile Shelob’a karşı az da olsa kendilerini korurlar. Ardından Frodo Shelob tarafından yakalanır ve etinin taze kalması için zehirlenir. Sam Frodo’nun öldüğünü sanar ve Shelob’a saldırır. Ağır yaralamayı başarır dev örümceği. Hemen ardından çevreyi kontrol eden orkların geldiği duyar. Öldüğünü sandığı Frodo’yu bırakıp gizlenmek zorunda kalır.

Frodo Hüküm Dağı’nda

Elrond & İsildur ve Sam & Frodo

Orklar, Frodo’nun hala nefes aldığını fark ederler. Onu nöbetçi kulesine götürürler. Sam yaşadığını öğrenince içinde fırtınalar kopar. Hemen kuleye gider ve binbir zorlukla da olsa Frodo’yu kurtarır. Kulede Frodo’nun Mithril zırhı orklar arasında kargaşaya neden olur. Ganimet hakkı nedeniyle birbirlerini doğrarlar. Sam’in işi kolaylaşmış olur. Ardından Sam, öldü sandığı Frodo’dan almış olduğu yüzüğü geri yüzük taşıyıcısına verir. Yüzük taşıyıcısının yükü Ateş Dağı’na yaklaştıkça artmıştır. Susuz ve aç kalan Hobbitler ilerlemeye devam ederler. Üzerlerinde ork kıyafetleri ve miğferi vardır. Çeşitli olaylar sonucunda Ateş Dağı eteklerine ulaşırlar. Yüzüğün yapıldığı yere yaklaştıkça Frodo’nun yükü artar ve yorgunlukla, susuzlukla beraber artık ilerleyemez. Samwise, Frodo’nun vefakar hizmetkarı “yüzüğü taşıyamam belki ama sizi taşıyabilirim” diyerek efendisini sırtlar. Kıyamet çatlaklarına gitmek için yukarıya doğru tırmanırlar. Bir kapı fark ederlerve içeri girerler. Frodo, Kıyamet çatlaklarının kanarına gelir ancak burada İsildur  ve Elrond arasında yaşananlar gibi o da yüzüğü ateşe atamaz. O anda Gollum Frodo’ya saldırır. Frodo, güç yüzüğünü parmağına takar ve görünmez olur. Gollum, onun üzerine atlar yine de ve parmağını ısırıp koparır. Yüzüğü elde etmiş olarak havalara zıplar. Bu sırada dengesini sağlayamaz ve ateşe düşerek yüzüğün yok edilmesinde belki de görevini yapmış olur Gandalf’ın dediği gibi.

Güç yüzüğünün yok edilmesi ile Ateş Dağı da parçalanır Barad-dur kulesi gibi. Ateşlerin ve lavların arasından kaçarak bir kayaya sığınan Hobbitler burada ölümü beklerler. Ne var ki Gandalf’ın görevlendirdiği kartallar gelir ve onları oradan alırlar.

Ölümcül yaralar alan, kötülük tarafından yaralanmış olan Faramir, Eowyn ve Merry, Minas Tirith’in hasta evinde bakılırlar. Düşman işiyle yaralandıklarından hastalıkları geçmez. Savaşın ardından Aragorn, Numenor soyundan gelen kralların elinde şifa olduğunu kanıtlar. Onları Athelas yaprağı ve ellerinin şifası ile tedavi etmeyi başarır. Ardından filmde tam değinilmese de Faramir ve Eowyn evlenir. Faramir, İthilien Prensi olur. Yine filmde yer almasa da cüce Gimli, Rohan’daki Miğfer Dibi’nin altında yer alan ve hayranı oldu olduğu Parıldayan Mağaralar’ın efendisi olur.

Aragorn Arwen evleniyor
Aragorn ve Arwen evleniyor. Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü gerçek oluyor.

Numenor ile Elf Düğünü

Müthiş finalimiz ise Aragorn ile evlenmeye gelen Arwen’in babası Elrond, akrabası (anneannesi) Galadriel ve diğer Elfler ile Minas Tirith’e gelmesiyle gerçekleşir. Kral burada bir konuşma yapar ve taç giydiği anda onun önünde eğilmek isteyen Hobbitler’e izin vermeyerek kendisi Frodo, Sam, Pippin ve Merry’nin önünde eğilir. Ve bütün halk da kralları gibi Hobbitler önünde eğilir.

Ardından Hobbitler bir süre daha oyalandıktan sonra Shire’ya dönerler. Bilbo Baggins ile Frodo ayrılırlar. Bilbo Baggins 131 yaşında denizin ötesine gitmek üzere Elfler ile denize açılır.

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü ile koca bir hikaye de sona ermiş olur. Teşekkür ediyoruz yine Tolkien’e, Peter Jackson’a ve emeği olan herkese… Bu film ile beraber Yüzüklerin Efendisi serisi de bitmiş oluyor. Orta Dünya severlerin büyük umutlarla bekleyip, bir anda tükettiği bu film ile bir boşluğa düştüklerini söylemek abartı olmayacaktır. Sonuçta film tarihine büyük bir yöne veren Yüzüklerin Efendisi serisi bu film ile son buldu. Bu boşluğu bu filmlerin tekrar tekrar izlenmesi ile de anlayabilirsiniz.

Neyse ki Orta Dünya kurgusuna dair filmler konusunda bir gelişme oldu ve Peter Jackson ile ekibi yeniden iş başına koyuldu. Bu sefer ki projeleri, yepyeni bir heyecanı Orta Dünya fanlarının üzerine serpti adeta. Hobbit filminin duyurusunun yapıldığını çok iyi hatırlıyorum. Eminim ki hayatta olmasa da Tolkien takipçileri bu haberle çok mutlu oldular. Evet The Hobbit ile Orta Dünya özlemi bir nebze giderildi.

Sonraki yazılarımızda Hobbit filmine değinmek üzere satırlara burada son verebiliriz.

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü filmini izlememiş olanlara iyi seyirler.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.