YTD Nedir?

YTD Nedir? Son günlerde adı hızla yayılan kripto paralar ile ilgili bir kısaltmadan bahsedeceğim. Kripto para alım satımı son derece hızlı artıyor. İnsanlar en meşhur koin olan BTC (BitCoin) sayesinde bu piyasaya aşırı ilgi duymaya başladılar. Zamanında BitCoin alan şanslı veya geleceği gören yatırımcılar bugünün imrenilen insanları oldular. Bu örnekleri gördükçe bir çok insan buraya yöneldi.

Block Chain=Blok Zinciri ile ilgili olarak YTD Nedir?

Kripto Para Borsası

Kripto paraların alınıp satıldığı borsalara bu ad veriliyor. Bir çok şirket ve bunlara ait uygulamalar var. Bunlar üzerinden kripto paralar alınıp satılabiliyor. En meşhuru bana göre Binance şirketidir. Uygulamasında 7/24 alım satım yapılabilir. Türk firmalarına ait uygulamalar coin piyasası aşırı yükselip aşırı düştüğünde ilginç bir şekilde ya donuyorlar ya da hata veriyorlar!! (Bunu biz işlemlerin bilerek dondurulması olarak yorumluyoruz.) Hiç güven vermiyorlar. Maalesef yerli firmalar bunu yapıyorlar. Binance ise şahsen bana hiç sıkıntı çıkarmadı alım satımda. Uzun seneler kullandığım söylenemez ama yine de riskli durumlarda satışım hiç hata vermedi.

YTD = Yatırım Tavsiyesi Değildir!

Şimdi gelelim bu güzel ve komik tümcemize. Bir çok whatsapp, telegram, facebook grubunda veya twitter, blog gibi sosyal mecralarda karşımıza çıkan bir kısaltmanın uzun ve anlamlı hali.. Binlerce insan direk mesajlarında şunu al, bunu al diyor ve ardına YTD ekliyor 🙂

YTD, “yatırım tavsiyesi değildir” demektir ve yazılmadığı durumlarda kişinin beyanıyla yatırım yapıp zarar görebilecek kişiler açısından sorumluluk reddinin beyanı anlamına gelir. Dava açıldığı durumlar olduğu söyleniyor. Aslında kişinin kendi tercihidir; dikkate alır yatırım yapar dikkate almaz yatırım yapmaz. İyice öğrenmeden hangi işe girseniz zaten zarar görme şansınız ortadadır.

YTD Hangi Coin Acaba?

Bu ise beni en çok güldüren durum. Bir çok insan ilk aşamada kripto para borsasındaki terimlere yabancı oluyor doğal olarak. Konuyu anlamaya çalışırken de özellikle gruplarda yapılan paylaşımlarda her mesajda YTD görüyorlar. Gözleri parlıyor! Neymiç bu ytd yavv diyorlar. Sonra cesaretle soruyorlar: “Arkadaşlar bu ytd hangi coin acaba?” 🙂 🙂 🙂

Adama nerede oturuyorsun diye soruyorlar coin grubunun birinde, ona cevap verirken bile sonuna ytd ekliyor. 🙂

Bu arada bu yazdıklarım YTD 😀

“YTD Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.