Tüm Dünyayı Covid-19 Vurdu!

Covid-19’u devletler bile anlayamamışken vatandaş nasıl anlasın ki? Kahvede hoş sohbet bir ortamı olan birisiyim. Oyun oynamak amaçlı ve her gün gitmediğim için kahve kültürüne çok yakın sayılmam ama zaman da ayırırım.

Pandeminin başlarındayken ve hatta daha pandemi sözcüğü dillendirilmemişken duruma ailem söz konusu olduğu için dikkatimi verdiğimi düşünüyorum. Daha Türkiye’de vaka sayısı (resmi ağıza göre) 10 olmamışken ben kahvede kimseyle tokalaşmadım ve yan yana dahi oturmadım. Daha o günlerde sosyal mesafe ayarlaması yaptığıma şu an şaşırıyor ve seviniyorum. Ağzımı açıp kalmamışım en azından; bazen çok yaptığım bir şeydir çünkü.  : )

İngiltere ve Amerika, sürü bağışıklılığını deneyeceğini söyledi ve Pandemi’de en çok yamulan devletlerden birisi oldular. Türkiye ise garip bir şekilde başarılı oldu, oluyor. Hafta sonu öldürmeyen virüs hafta sonu öldürebiliyor ve sokağa çıkmak yasak, AVM’ler berberlerde ölüm yok sahillerde, piknik alanlarında tehlike var!!

İşe gidip gelenler zaten evlerine taşıyorlar. Bu anlamda bir çok yasak anlamsız açıkçası. Buna ek olarak da bir çok şehirde geçen yılların aynı aylarında ölüm sayıları epey artmışken sadece on yirmi adet fazlası Covid-19 bulaşıcı hastalık yazılıyor ölümlerin..! Buna rağmen yine de ülke olarak başarılı görünüyoruz. Buna inanmak istiyoruz.

Yakında Aç Kalacak Bir Trol Ordusu Görüyorum

Yandaş medya ve yandaşlar, troller, yarı troller, doğal troller diyor ki; “çok insan ölsün ki hükümet başarısızlığına sevinsin muhalefet de!”… Böyle bir şey olmaz. Yandaş ve trol olarak senin mantığın bunu alır ama biz ölüm olmasın, güzel önlemler alınsın istiyoruz. Çünkü işsiz kalan da bizleriz ülkesi batan da bizleriz. Hükümet batınca ülke kurtulacak mı ey akılsız! Buna ancak siz inanırsınız..

Pandemi ilk başladığındaki rakamlar yakın ama önlemler gevşetildi. AVM, berber, oteller falan derken insanlar artık saldılar. Maskesiz ekmek alan, markete giren epey insan var. Bir çok sokakta, caddede gereğinden fazla insan dolaşıyor. Kır ve doğa ortamlarında insanlar gezebilmeli ama kentlerde bu çok tehlikeli. Bu ikinci korona virüs dalgasına çağrı demektir.

Maske Sorunu

Salgın azalmaya başladı ve üçüncü ayına girdi ama maske olayı daha yeni çözüme yaklaştı. İlk fahiş fiyatlara satıldı sonra devlet sadece ben vereceğim satmak yassah dedi ve bir türlü beceremedi. Bedava vereceğim dediği maskeleri vermedi ve üstüne maskesiz gezenlere bazı yerlerde ceza kesti, bazılarına gözaltı bile uyguladı. Evet, gerçekten böyle oldu. Şaşırdık mı? Hayır!

Üzerine de en son tanesinin tavan fiyatı 1 TL olarak belirlendi ve satışına izin verildi. Ve dahası var; toplu paketlerde satılacak denildi. 50’lik paketlerde. Basit hesapla 50 TL’si olmayan maskeye erişemeyecekti. Yoksul ve günü belki 5 TL ile geçirmeye çalışan aileler varken böylesine saçmalıklar gördü bu gözler. Muhalefet olmasaydı bu 50’lik paketler ile devam edilecekti. Tepkiler ile 10’luk paketler ile de satılacak.

Biz Bize Yeteriz Türkiye Kampanyası

Ve en acısı da bu kampanya oldu. Devlet, aç açıkta olan milyonlarca aileye destek verecekken, onları kucaklayacakken tersine onlardan bağış istedi. Her hafta da SMS göndermeye devam ediyor. Biz en başında eleştirdik bu işi. Neden? Çünkü sen hükümet olarak bir çok yandaş şirketin vergi borcunu sıfırladın ve onlar iyice zenginleştiler. Sadece onlardan alsan toplayacağın para çıkıyor zaten. Gariban halk zaten zorda..

Fatih Tezcan Rezili

Bir de bu iyice türedi bu pandemide. Bu süreçte bunu çekmesi daha zor. İnsanları aileleriyle tehdit ediyor ve bir tane AKP’li çıkıp susturun şu adamı demiyor. Bu kadar çürüdüler işte.

Darbe Söylentisi

Evet bir de bu var. Anketlerde oylarının düştüğünü gördükçe daha bir agresif oldular. Saldırganlıklarını da darbe söylentisi çıkararak destekliyorlar. Biz, her türlü darbeye karşıyız. Sandıkla gelen sandıkla gitmelidir. Bunu hukuksuzlukları ön plana alan AKP için bile olması gerektiği gibi istiyoruz. YSK’nın mühürsüz oyları geçerli sayması mesela bir darbedir. Buna rağmen seçimde yerini başkalarına bırakmalılar. Çünkü tuz koktu artık..

 

Bir an önce pandeminin ve hukuksuzlukların bitmesi dileğiyle. O zaman nasılsa ekonomik olarak da rahatlamış olacağız. Bu ayrıştırma bitince piyasalar da rahatlayacaktır. Yabancı sermaye de yerli sermaye de korkmayacaktır. Dileğimiz güzel günler görecek bir Türkiye’dir.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.