Suudi Arabistan’dan Mega Tekno Şehir NEOM

Tekno Şehir NEOM.. Suudi Arabistan, son günlerde darbe haberleri ile gündemde. Suud yönetiminde yer alan bir çok bürokrat ve prens gözaltı tarzında belirli yerlerde tecrit edildiler. Bir prens ise düşürülen bir helikopterde hayatını kaybetti. Veliaht Prens Muhammed bin Salman tarafından başlatılan ve yürütülen operasyonlar dünya kamuoyuna yolsuzlukla mücadele olarak tanıtılsa da görünmeyen görüntü ABD’nin yerini sağlamlaştırması gibi duruyor.

 

Bazı bürokrat ve prenslerin Rusya ile irtibatta olması ve bazı uygulamalara farklı bakması yeterince açıklamakta.. Belli ki muhaliflerin sesleri bu şekilde kısılmak istenmekte. Veliaht Prens Muhammed bin Salman, tüm bu siyasi gelişmelerin yanında farklı projelerle de gündemde aslında. Bu yazıda asıl konumuz olan harika ötesi bir mega tekno şehir, bu projelerin başında geliyor.

 

Eğer gerçek amacı para savurmak değilse söylenene göre bu proje ile Suudi Arabistan’ın petrole bağımlı ekonomisi farklı iş alanları ile güçlendirilecek. Çeşitli nedenlerle petrol fiyatlarının düşmesi halinde değişik sektörlerden elde edilecek gelirlerle ekonomik gücü koruyabilmek önemli.

 

 

Bu tekno şehirin adı Neom. Suudi Arabistan’ın ceosu diyebileceğimiz Veliaht Prens Muhammed bin Salman, Neom Tekno Şehri için 500 milyar dolar yatırım yapılacağını açıkladı. Yani dev bir bütçe ile dev bir şehir kurulacak. Biz de bu küresel şehri çok uzaktan izleyeceğiz. Çünkü bizim insanımız açlık sınırında bir asgari ücret ile ayakta kalmakla meşgul olacak.. Bunun yanında şehir tamamlandığında bu şehire belki de bir robot şehri denilebilecek. Çünkü tahmin edilebilenden bile fazla robot ve otonom sistemlerin üst düzeyde olacağı alınan bilgiler arasında.

Bu şehir, Mısır ile Ürdün sınırları yakınında kurulacak olup içişlerinde bağımsız olacak. Örneğin Arabistan’daki sert şeriat kuralları bu şehirde uygulanmayacak. Takiyyeciliğin dik alâsı diyebileceğimiz bir uygulama. Namaz polisi, Cuma namazı vaktinde sokakta olan erkeklere karakola mı yoksa camiye mi gelmek istersin diye sormaktadır. Bunun sonucu olarak insanlar mecburen karakol yerine camiyi tercih ederler. Ve Arabistan’da bir süre yaşayanların verdiği bilgi ise ilginçtir. Camideki her on kişinin en fazla üçü namaz öncesi abdest almaktadır. Namaz bir mecburiyetten başkası değildir. Yani böylesi katı şeriat hükümlerinin olduğu bir ülkede herşeyin serbest olacağı bir şehirin bizzat devlet eliyle kurulması insanları daha da fazla kandırmaktan başka bir şey değil.

Arabistan’da özgür bir şehrin kurulacak olacak olması elbette güzel ama ülke geneli düşünüldüğünde birçok saçmalığın devam edecek olması üzücü. Oradaki insanlar baskı altındalar ama en çok baskı altında olanlar doğal olarak kadınlar.. Neom mega kenti kurulduktan sonra mevcut yönetimin kadınların araba sürmesine izin vermesi gibi diğer birçok konuda da özgürlükçü adımlar atması dileğiyle..

 

 

Neom, ne kadar büyüklükte olacak? Söylenene göre Ankara kadar bir yüzölçüme sahip olacak. Yani, düşününce gerçekten de çok büyük bir proje. Geleceğin şehri olmaya aday olan bu tekno şehir çok fazla robota ev sahipliği yapacak. Robotlara vatandaşlık veren ilk ülke olan Suudi Arabistan bizlere mükemmel ötesi bir tezatı da sunmakta. Hem insanların günlük yaşamında en sert şerî hükümleri uygulayacaksın hem de robotlara vatandaşlık verecek kadar teknolojik hamleler yapacaksın. Bu ülkede insanlar, robotlar kadar hoş karşılanmıyorlar.

Neom tekno şehri aynı zamanda İstanbul gibi iki kıtayı da birbirine bağlayacak. Afrika kıtası ile Asya’yı birbirine bağlayacak noktaya kurulacak bir köprü ile özel bir yere sahip olmak da amaçlar arasında. Bunun yanında eğitim ortamları, şehir genelinde kablosuz internet erişimi, benzersiz plajlar, bir çok teknoloji labaratuvarı, lüks alışveriş ortamları, süper lüks restoranlar ve daha bir çok dudak uçuklatan içeriğe sahip olacak.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.