2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Başvuruları Başladı

Sözleşmeli öğretmenlik başvuruları başladı. Sözleşmeli öğretmenlik istihdamı için yapılacak başvurular bugün başladı. Önümüzdeki 2016-2017 eğitim öğretim dönemi için KPSS sonucuna göre sözleşmeli öğretmen alınacaktı. Sözlü sınavla yani sözlü mülakat ile alınacak öğretmenlerin göreve atanmaları ise 10 Ekim 2016’da yapılacak.


Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik”te sözlü sınavdan 100 puan üzerinden 60 puan alma şartı yer almakta. Yine sözleşmeye göre dört yıl çalışan sözleşmeli öğretmenlerden başarılı olanlar isterlerse çalıştıkları okulda Milli Eğitim Bakanlığı kadrosuna alınacaklar. Ancak MEB kadrosuna alınan bu kadrolu öğretmenler iki yıl daha mevcut kurumlarında çalışmak zorundalar. Sonrasında ise tayın hakkı kazanacaklar.

KPSS sınavı

Sözlü mülakat sonrası atama 10 Ekim’de yapılacak. Atanmasına karar verilen ve kendisine tebliğ edilen sözleşmeli öğretmenler, bunu izleyen 15 gün içinde göreve başlamak zorundalar. En fazla kontenjan 4 bin 334 ile sınıf öğretmenliği mezunlarına verildi. Sonrasında ise 1.555 kontenjanla İngilizce ve 1.479 kontenjanla Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği takip ediyor.

Biz yine sözlü mülakat konusuna bir değinelim. Sosyal medyada yayınlanan bazı bilgiler/belgeler içimizi karartmaya yetti. Sözlü mülakatları gerçekleştirecek komisyonlarda kurul şeflerinin keyfi seçimlerde bulunabileceklerini duymuş olduk. Şaşırmadık ama üzüldük.. Atanacak öğretmenler şimdiden belliyse vah halimize… Keşke yalan olsa ama burası Türkiye! Karamsar olmamak elde değil.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.