Sony Xperia M4 Aqua Bellek Sorunu Çözümü

Sony Xperia M4 Aqua bellek sorunu çözümü olarak sunulan hafıza kartının bir kısmını dahili bellek ile birleştirme işlemi bazı telefonlarda işe yaramamaktadır. Aynı zamanda da stabil bir işlem değildir.

Güncelleme (Lütfen Önce Burayı Okuyunuz!):

Bu yazıyı yazdıktan bir süre sonra Sony Xperia M4 Aqua telefondaki alan her geçen gün azalmaya devam etmiştir. Telefon sahibinin bana ilettiği kadarıyla yine hafıza doluluğu uyarısı geliyormuş telefona. Sony bu işe el atmak durumunda şu noktadan sonra. Diğer çözümler sağlıksız veya garantisi yok gibi..

Sony gibi son yılların ünlü akıllı telefon markası haline gelmiş bir firma nasıl olur da bellek sorunu olacağını bile bile 8 GB hafızalı bir telefonu üretebiliyor anlamak zor. Sony Xperia M4 Aqua cep telefonu diğer bazı markalardaki modeller gibi insanların ömrünü kısaltacak türden bellek sorunu yaşatıyor.

Sony Xperia M4 Aqua Bellek Sorunu Çözümü8 GB dahili hafıza sunuluyor bu akıllı telefonda ama zaten Android sistemi büyük çoğunluğunu kullanıyor. Ardından da root olmadan kaldırılamayan kalıcı uygulamalar var. Bu uygulamalara da müdahale edemeyince sık kullanılan Android uygulamalarını kurduktan sonra size kullanacak alan kalmıyor. Abartmıyorum; gerçekten de kalmıyor. Telefona gelen bir güncelleme bile yer olmadığı için yüklenemiyor.

SD kartınızı CMD işlemi ile telefonun dahili belleğine ekleyebiliyorsunuz. Ancak bu işlem normal kullanıcılar için biraz zor. Telefondan ve bilgisayardan anlamak şart bu ADB shell işlemini yapabilmek için..

Buna ek olarak da başarılı olmayabiliyor bazı işlemler. Ben ADB shell işlemi ile SD kartın yarısını dahili belleğe verdim. Dahili bellek 12 GB civarı bir boyuta yükseldi. Ancak boş alan miktarı artmadı. 8 GB boyutunu 12 GB civarı yapsa da boş alan yaratamadı. Bunun yanında da SD kart kaliteli değilse ciddi bir sistem yavaşlığına neden oluyor.

Sony Xperia M4 Aqua Bellek Sorunu Çözümü Nedir?

Son çare olarak ben Android sistemini sıfırlamayı denedim. Android Marshmallow  ile Sony Xperia M4 Aqua Bellek Sorunu Çözümü gelecek deniliyordu ancak böyle bir çözüm gerçekleşmedi. Android 6.0.1 sürümünde olan M4 Aqua telefonu yedeklerimi aldıktan sonra sıfırladım. Ortaya ne çıksa beğenirsiniz!

Telefondaki boş alan miktarı ciddi şekilde artmış oldu. Eskiden 8 gb rom vardı ve toplam kullanılan alan 7,56 gb kadardı. Ne yaparsam yapayım fazla altına inemedim. Ancak telefonu sıfırladıktan sonra 3 gb ve fazlası yerim vardı. Telefon bana ait olmadığı için şu an net bakamıyorum kullanım boyutlarına.

Yani SD kart biçimlendirirken falan bazı uygulama kayıpları olduğundan, bellek boyutu hatalı rakamlar gösterdiğinden içim rahat etmemişti ve telefonu sıfırlamıştım (android ayarlar menüsünden; yedekle ve sıfırla idi sanırım). Bu da sorunu çözmüş oldu diyebiliriz. Evet çok yüksek boyutlu uygulama kuramayacak sahibi ama yine de temel uygulamalardan faydalanabilecek. Her gün bellek dolu hatası da almayacak.

Siz sorununuzu çözebildiniz mi? Çözebildiyseniz lütfen paylaşın bizimle..

“Sony Xperia M4 Aqua Bellek Sorunu Çözümü” üzerine 6 yorum

 1. Benim gördüğüm 3 gb civarı açılan alan zamanla yine daralmış. Önceki kadar alan azlığı olmasa da yine sıkıntı dediğiniz gibi devam ediyor. Muhtemelen sistem dosyaları yeniden alan işgal ediyorlar. Çünkü benim ilk formatımdan sonra net alan açılmıştı telefonda.

  İşlemi yaptığım Xperia M4 Aqua bende olmadığı için şu anki rakamları bilemiyorum ama Sony bu işi ciddiye almadı gibi. HTC’nin bazı modellerinde de yaşanıyor. Ve çözümü yok ne demektir yani. Koskoca teknoloji firmalarının çözüm sunamaması kabul edilemez.

  Cevapla
 2. Benim 5.0 yüklü ve gelen sistem güncellemelerinide yapmadım 3.2 gb boş yerim var toplamda. Uygulamalar yükleyince 1 GB kaldı tabiki. Size sorum güncellemeleri yapanlar boş alan 2.5 GB kaldı diyor doğru mudur?
  Siz sıfırlayınca 3GB tan fazla alan açıldı deyince merak ettim acaba yapsam mı güncellemeleri?

  Cevapla
  • Mevcut Xperia M4 Aqua modellerinde hemen hemen herkes bu problemi yaşıyor gördüğüm kadarıyla. Güncellemeler şart değilse hiç girmeyin bence o işe. Sayfanın altında bir yorumda bahsettiğim gibi açılan alan güncellemeler ve bazı elzem uygulamalar yüzünden hemen hemen bitti gibi. Yani güncellediğim telefon, sürekli elimin altında değil. Ama alanının dolduğu bilgisini aldım geçen yine.

   Eğer çok fazla uygulama falan kurmayacaksanız yine telefonunuzda 1 gb kadar yer kalma durumu söz konusu olabilir. Eğer Android 6.0 kullanmak istiyorum diyorsanız deneyebilirsiniz. Elinizdekini de kaybetmeniz ihtimali olacaktır; bunu unutmayın. Burada karar size ait.

   Eğer Marshmallow’a geçerseniz de güncellemeler vb sonrası ne kadar alan kaldığını bizimle paylaşırsanız sayfaya gelenlere ek bilgi olmuş olur.

   Teşekkürler

   Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.