Sony Xperia C5 Ultra Marshmallow Güncellemesi Başladı (Android 6)

Sony Xperia C5 Ultra Marshmallow Güncellemesi Türkiye’de de dağıtılmaya başlandı. Uzun zaman önce Sony Xperia C5 Ultra telefonlar için dağıtılmaya başlanmıştı ancak Türkiye’deki telefonlara ulaşmamıştı. 

Marshmallow Güncellemesi

Aslında Türkiye’de de dağıtılmaya başladığına dair haberler yayınlandı ancak C5 Ultra telefonların tümüne gelmediği ortada. Benim kullandığım C5 Ultra telefona yeni sürüm bilgisi bu sabah itibariyle geldi. 2016 yılı Eylül ayında C5 Ultra için Android 6 duyurulmuştu ancak onca zamandır tüm telefonlara yayılmamıştı.

Sony Xperia C5 Ultra Marshmallow Güncellemesi
Sony Xperia C5 Ultra Marshmallow Güncellemesi

Evet! Artık Marshmallow kullanıcısı olduk. Başımız göğe erdi diyebiliriz. Telefonu alanlar kısa bir süre sonra yayınlanacağı söylenen Android 6 sürümünü bir yıldan fazladır bekliyorlardı. Şimdi bu istek karşılanmış oldu ancak sıra Android 7 sürümüne gelecek mi? Sonuçta doyumsuzuz artık birçok konuda.. Hızlı tüketiyoruz, hızla tüketiyoruz.

Android 7 sürümü Nougat adıyla sunuluyor. Google farkı olarak Android sürümleri fazlasıyla renkli isimler almakta. Önceki sürümlere ek olarak Android 4.4 Kitkat, Android 5 Lollipop, Android 6 Marshmallow ve Android 7 Nougat isimleri kesinlikle birer şaheser. Fark yaratmak çok değerli gerçekten.

Evet, android sürümleri bu şekilde ama biz asıl soruyu cevaplayalım; Android 7 Nougat sürümü Xperia C5 Ultra telefonlar için maalesef kullanılamayacak. Sony Xperia M4 Aqua, Sony Xperia M5, Sony Xperia C4 ve Sony Xperia C5 Ultra modelleri için Android 7 güncellemesi büyük ihtimalle yayınlanmayacak. Yeni telefonların satışı varken neden eskiler yeni sürüme geçirilsin ki! Ve neden yeni bir telefon almak varken güncelleme falan ile uğraşalım ki!!

Sony Xperia C5 Ultra Marshmallow Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Sony Xperia C5 Ultra telefonumu Android 6 sürümüne güncelleme işlemi sıkıntılı oldu aslında. Bu konuda bilgi vermek isterim. Öncelikle Android 6 güncellemesi yaklaşık 1 GB boyutundadır. Telefonuma indirildiğinde kurma aşamasına geçtim ancak bu şekil manuel kurulumda hata verdi güncelleme işlemi. Yani telefonu yeniden başlattıktan sonra Android tamir modunda yükleme yapmaya çalışsa da yüklemeyi yapamadı.

Bu durumla karşılaşanlar benim denediğim yolu denerlerse bu sorunu aşabilirler. Sony telefonlar için Sony tarafından sunulan Sony Companion programı ile her tür yedekleme ve güncelleme işlemini yapabiliyorsunuz. Sony Companion programını kullananlar zaten bildikleri için bilmeyenler için yazayım. Bu program ile bilgisayarınızdan çeşitli işlemleri yapmanız kolaylaşıyor. Telefondan bilgisayara resim, video vb dosyalarınızı aktarabilirsiniz, telefon yedeğinizi alabilir veya yazılım güncelleme işlemini kolayca yapabilirsiniz.

Programı kurduktan sonra zaten size güncelleme var uyarısı yapacaktır. Telefonunuzu bağlantı kablosu ile bilgisayara bağlamanız yeterlidir. Gerisini zaten Sony Companion programı halledecektir.

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.