Siyaset Bataklığı: Suriye

Son gelen 33 askerin hayatını kaybettiği haberi ile tüm Türkiye sallandı. Yapılan hava harekatı sonucu Türkiye’nin gözlem noktaları civarındaki asker kaybı bir çok tartışmaya yol açtı.

Rejimin hava saldırısı deniyor ama Rusya destekli olduğu ortada.. Bir de şu var ki rejim askeri diye aşağılandığı düşünülen askerler bizzat Suriye ülkesinin resmi askerleridir. Aynı tabiri Türkiye ordusu için kullansalar rahatsız olacak olanlar başka bir ülkenin egemenlik haklarını görmezden geliyorlar.

Rusya, hayatını kaybeden askerlerimiz için aşağıdaki açıklamaları yaptı;

1- Hava saldırısına uğrayan birlikler gözlem noktaları dışındalardı. Gözlem noktalarına herhangi bir saldırıda bulunulmamıştır.

2- Askerler, cihatçı birlikler ile beraber olduklarından ayırt edilmemektelerdir. Hem görünüş hem de cihatçılar ile birlikte olduklarından hedef konumunda bulunmaları ima ediliyor olmalı..

3- Putin Efendi; “Rusya’nın savaş istememektedir. Ancak diğer ülkelerin de bu noktaya gelmeleri için bir kaç (askeri) adım atacağız.” diyor.

Durum çok acı.. Daha önce YPG bahane edildi ve sınır ötesi operasyona başlandı. O bitirilmek zorunda kalındı ABD ve Rusya baskısı sonucu. Şimdi ise İdlib denen bataklıkta boş yere askerimiz bekliyor ve hatta ölüyor.

Bu mevcut durumu Türkiye’nin iç siyaset durumu ile ilişkilendirmek de mümkün aslında. İçeride oyu düşen hükümet insanları milliyetçi duygular ile yanında tutmak istiyor. Ama ekonomi olsun, asker ölümleri olsun, Suriyeli göçmenler olsun hep soğuk rüzgarlar estiriyor hükümet açısından.

Hayatını kaybeden askerlerimizin sayısını ve durumunu Hatay Valisinden, giden Suriyeli sayısını hiçişleri bakanından öğreniyoruz. Suud kralı için yas var ölen bu kadar can için hiç biri yok. Hayatını kaybeden asker sayısının da tartışmalı olduğu söyleniyor. 33 asker deniyor ama neredeyse bütün illerde şehit cenazesi töreni yapılıyor. Umarız ki sayı burada kalır hatta savaş biter, analarına, ailelerine kavuşurlar. Giden Suriyeli sayısı da zira öyle. A haber türü siyaset yapılırsa böylesine güvensiz oluyoruz maalesef.

Herkes yorgun herkes bıktı aslında ama koltuğa yapışmak da böyle bir şey işte..

Sonuç mu? Sonuç aşağıda büyük harflerle yazıyor.

ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR!

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.