Piyango Talihlisi Olmak-Hayaller Gerçekler5

Hayallerimiz ve gerçeklerimiz ile ilgili yazılarımıza piyango talihlisi olmak ile devam ediyoruz. Aslında bu piyango çıkma konusu bir gün zengin olma konusu ile çok benziyor. Çünkü sonuçta zengin olma isteği öne çıkmakta. Ancak yine de bence ayrı şeyler. Biri daha genel bir istek.

milli-piyango-talihlisi-olmak-1333Günün birinde zengin olmak bir çok yolla olabilecekken piyango talihlisi olarak zengin olmak şans oyunları ile olabilir. İnsanlar yine küçük ihtimaller dahilinde olsa da piyangonun kendilerine çıkacağını düşünürler. Kısmetse olayı değil de böyle bir beklenti var çoğu insanda. O gün, bir gün mutlaka gelecek!

 

Oysa ki bu da yaşamın zor olmasından kaynaklı bir hayalden başkası değil. Milyon tane insan şans oyunu oynar. Adı ne olursa olsun; ister sayısal loto ister milli piyango çekilişi.. İkramiye çıkan kişi sayısı bellidir. Bu sayıdan arta kalan yine milyon yine milyon. Bu hayali kuran kişiye sözüm olmaz. Sözüm sadece insanları hayal kurmaya iten bu sistemedir. Kişi bir tane hayatı yaşayacak fani dünyada ve onda da asgari ücretin biraz üstünde veya civarlarında bir maaşla yaşamının neredeyse tamamını çalışarak geçirecek. İnsanı yaşam koşulları olsaydı zengin olup da mutlu olmak isteyenlerin sayısı da bu kadar çok olmazdı zannımca.

milli-piyango-talihlisi-olmak-1133

Düşünün ki koca bir ömür sırf bir baltaya sap olma amacıyla okumak ve devamında da bir gelire sahip olup hayatta kalmak için geçiyor. Emeklilik yaşı 65 yaşa çıkarılmış. Kişi emekli olmak için Türkiye ortalama yaşam süresi olan 75 yaşın biraz altına kadar mücadele vermek zorunda. Zaten emekli olunan bu altmışlı yaşlarda vücutta yaşlılık belirtileri gözle görülür şekilde artmaktadır. Yani sen emekli oluyorsun ama sanki malulen emekli olmuş gibisin. Bu yaştan sonra emeklilik keyfi demek mümkün değil istisnalar dışında. Son on yılın kalıyor ortalamayı düşünürsek ve onda da sağlık sorunlarıyla ve emekli maaşını yetirmekle mücadele ediyorsun. Piyango talihlisi olmak her şeye kökten çözüm.

Yani bu şartlarda hayaller ve gerçeklerden birisi olarak saydığımız piyango talihlisi olma hayali akla gelmezse garip olurdu. Dünyadaki her insanın hayallerinin ve gerçeklerinin bir olması temennisiyle yazıyı noktalıyorum.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.