Muğla Gezilecek Yerler

Muğla, Türkiye’nin güneybatısında Ege bölgesinde yer alan doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ünlü bir şehirdir. Antalya ve Muğla bambaşka iki şehrimizdir. Buralarda yaşamak da gezmek de bir ayrıcalıktır. Keşke her vatandaşımızın imkanı olsa da buraları görebilse. Türkiye’nin cennet yerleri diyebileceğimiz mekanları ile Muğla harika bir yer. İşte Muğla’da gezilip görülebilecek bazı önemli yerler:

1. Bodrum

Bodrum, tatil denilince akla gelen ilk yerlerden biridir. Tarihi Kalesi, Antik Tiyatrosu, Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesi ve Marina gibi noktaları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca plajları, gece hayatı ve restoranları ile ünlüdür.

2. Marmaris

Marmaris, muhteşem doğası, plajları, yat turları ve gece hayatıyla ünlüdür. Kaleiçi, Marmaris Kalesi ve İçmeler plajı gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

3. Fethiye

Fethiye, doğal güzellikleri, Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz gibi ünlü plajları ve tarihi kalıntıları ile dikkat çeker. Babadağ’dan yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

4. Datça

Datça, doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ünlüdür. Knidos Antik Kenti ve badem ağaçları ile meşhurdur.

5. Dalyan

Dalyan, caretta carettaların yumurtlama alanları ile bilinir. Dalyan Çayı üzerinde yapılan tekne turları, Dalyan Kaya Mezarları ve İztuzu Plajı ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

6. Göcek

Göcek, deniz ve doğa tutkunları için ideal bir yerdir. Muhteşem koyları, marinayı ve yat turlarıyla ünlüdür.

7. Köyceğiz

Köyceğiz Gölü, Sultaniye Kaplıcaları ve Kaunos Antik Kenti ile ünlüdür. Gölde yapılan tekne turları doğal güzellikleri görmek için harika bir fırsattır.

8. Akyaka

Akyaka, doğal güzellikleri, kumsalları ve sakin atmosferi ile tanınır. Azmak Nehri’nde tekne turları yapabilirsiniz.

9. Datça Yarımadası

Datça Yarımadası, güzel koyları, plajları ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Eski Datça’nın dar sokaklarında dolaşabilirsiniz.

10. Milas

Milas, tarihi ve kültürel zenginliği ile dikkat çeker. Beçin Kalesi, antik kentleri ve Osmanlı dönemine ait yapıları ziyaret edebilirsiniz.

11. Gökova Körfezi

Gökova Körfezi, temiz denizi, güzel koyları ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Aynı zamanda Gökova Körfezi’nde tekne turları düzenlenmektedir.

Muğla’da daha birçok güzellik bulunmaktadır. Doğal güzellikleri, antik kalıntıları, plajları ve tarihi yerleriyle Muğla, keşfedilmeyi bekleyen bir cennettir.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.