Light Fidelity Li-Fi

Light Fidelity Li-Fi…. Zamanın değişmesini Wifi’nin tüm kesimler tarafından kullanılmasından anlayabiliyoruz. Artık emekli amcalar veya teyzeler evimize geldiğinde Wifi şifresi istiyorlar. Onların sosyal medya ve iletişim teknolojilerini kanıksaması kadar biz de onların teknoloji ile uyumlarını kanıksadık. Ancak yine de bu, teknolojik yeniliklere şaşırmayacağız anlamına gelmiyor. 

Light Fidelity Li-Fi

Light Fidelity Li-Fi

Bir kaç yıl önce, wireless dalgalarına alternatif olarak ışıkla iletimi yapılacak olan bir teknoloji üzerinde çalışıldığını çeşitli teknoloji sitelerinde okumuştuk. 2011 yılında bu teknoloji hakkında ilk sözler, Harald Haas tarafından edilmeye başlanmıştı. Yine ilk şirket onun tarafından kuruldu. Light Fidelity ürünü de tam bu teknolojiyi ifade ediyor. Diğer adı ile Li-Fi, görünemeyen Wifi dalgalarından farklı olarak Görülebilir Işık İletişimi (VLC) sistemi olarak karşımızda. LED ampuller ile veri iletimi yapan Li-Fi, bir saniyede 224 gigabit gibi yüksek hızlara çıkabiliyor.

Light Fidelity Li-Fi

Li-fi Nasıl çalışıyor?

Li-Fi görülemeyen Wifi’den farklı olarak görülebilir bir iletim şekli. Wifi radyo dalgalarını Li-Fi ise gözümüzle görebildiğimiz ışığı kullanıyor. LED ampuller bu noktada devreye giriyorlar. Kablosuz interneti Li-Fi ile kullanabilmek için ışıklar hep yanık mı kalacak sorusu akılllara geliyor bu durumda.

 

Bu soruya ek olarak ışığın duvarları aşamaması da farklı bir problem. Wifi karşısında hızıyla üstün olsa da duvarı aşamayan sinyali ve gündüz ışık olma zorunluluğu ile geride kalmaktan kurtulamıyor. Ek olarak Wi-Fi HaLow adlı yeni bir çalışma var. Bu  yöntem Wifi ağına bağlanmada ve de kullanma da enerji tüketimini azaltabilirse Wifi yine cazipliğini koruyacaktır.

pureLiFi adlı şirket ile Li-Fi çalışmaları devam ediyor. Bazı ülkelerde pazara girmeye başladılar. Önümüzdeki süreçte Li-Fi ile karşılaşma ihtimalimiz artıyor. O zaman daha iyi anlayacağız bu teknolojiyi.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.