KYK Bursu ve Yurt Başvurusu

KYK bursu ve yurt başvurusu… 10 Ağustos günü üniversite tercih sonuçları açıklandı. Sıra geldi KYK bursu ve yurt başvurusu konusuna. Üniversiteye yerleşen adaylar KYK bursu ve yurtlarına nasıl başvuru yapacaklar? KYK yurt ve burs başvuru tarihleri belli olmamakla beraber  yurt ve burs başvurusu tarihleri on gün içinde belli olacaktır. Üniversite öğrencisi dediğimizde aklımıza ilk gelen kalacak yer ve maddiyat olunca yurt ve burs konusunun önemi anlaşılıyor.

2016 LYS sonucu tercihler yapıldı. Cıvıl cıvıl üniversite öğrencilerimiz oldu. Üniversiteyi kazanan adaylar belli oldular. Şimdi sıra Kredi Yurtlar Kurumu’na geldi. Çünkü kalacak yer konusu ciddi problem olabiliyor. KYK 2016 burs, kredi ve yurt başvuruları için bir tarih aralığı belirtmedi. KYK burs ve kredilerine kimler başvurabilecek? KYK başvuru işlemleri nasıl yapılır? Cevaplar yazının devamında.

burs-veren-kurumlar

Kredi Yurtlar Kurumu’na Yeni Yönetmelik Geldi

KYK bursu ve yurt başvurusu hususunda bazı yenilikler yapıldı. 2016 Ağustos ayında yeni KYK yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesi sonrası yetkililer tarafından bazı açıklamalar yapıldı. KYK yurtlarına başvuru ve barınma şartları yeniden düzenlendi. Yeni yönetmelik ile gençlerimize ve ailelerine müjde olarak nitelendirebilecek düzenlemelerin olduğu söylendi.

Önceki yönetmelikte asgari ücret düzeyinde ücret alan bir öğrenci KYK yurtlarında kalamıyordu. Yani öğrenci çalışmamalı ve geliri olmamalıydı yurtta kalabilmesi için. Yeni yönetmelikte ise “zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması” şartı getirilmiştir.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın bu açıklamasına göre asgari ücretli bir işte çalışan öğrenciler de KYK yurtlarında kalabilecek.

“Yüzde 50 fazla alınan aylık ücret alınmayacak”

Şehit, gazi olan vatandaşlarımızın çocukları da yeni yönetmelikte yeni haklar kazandı. Artık sivil şehit ve gazi çocukları da yurtlarda öncelikli olacaklar. Hatta köy korucuları çocukları da öncelikli olacak yurt başvurularında. Ek olarak öğrenim sürelerinin aşan yani okulunu uzatanlardan yüzde elli fazla alınan ücret artık normal düzeyde alınacak. Önceden kendisi kaydını sildiren öğrencilerden, tekrar başvurmaları halinde iki kat ücret alınıyordu. Bu uygulama da iptal edildi.

KYK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KYK bursu ve yurt başvurusu nasıl yapılır? Burs ve öğrenim kredisi müracaatları, KYK web sitesinden kyk.gsb.gov.tr kabul edilmektedir.

Burs ve öğrenim kredisi başvuru yapan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Diğer gerekli bilgi ve belgeler kamu bilgisayar ve ağ sistemlerinden kontrol edilecektir. Gerekli belgeler kyk.gsb.gov.tr adresinde ilan edilmektedir.

Yurt ve burs başvurusu yapacak öğrenciler kyk.gov.tr adresimizdeki Ziraat Bankası’nın web linkinden KYK Kredi-burs ödemeleri bölümünden öğrenecekleri şubelerinden kendi adlarına düzenlenmiş olan atm kartını (Ziraat Bankkart) alarak (bu kart sonrada gönderilebilir) burs yada öğrenim kredilerini Ziraat Bankası atmlerinden süre sınırı olmadan istedikleri zaman, ATM’lerin bulunmadığı yerlerde ise herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden masraf ödemeden tahsil edebilirler. Öğrencilere 2017 yılı Ocak ayından başlamak üzere TC Kimlik Numaralarının son rakamına göre 6.-10. Günleri arasında ödeme yapılır.

KYK BURSLARINDAN KİMLER YARARLANIR?

• Ön lisans okuyan öğrenciler,
• Lisans okuyan öğrenciler,
• Açık Öğretim öğrencilerinden önceliğe sahip öğrenciler, ( şehit çocuğu/kardeşi , gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
• İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
• Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında burs verilmez)
ÖSYM sınavları sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk yüze giren öğrenciler,
• Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olan öğrenciler,
burstan yararlanabilmektedir.
Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

BURSTAN YARARLANAMAYACAK OLANLAR

• Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
• Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
• Yabancı uyruklu öğrenciler,
• Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
• Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,
• Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
• Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
• Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli görülmeyen öğrenciler.

ÖĞRENİM KREDİSİNİ KİMLER ALABİLİR?

• Ön lisans okuyan öğrenciler,
• Lisans okuyan öğrenciler,
• Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, ebeveynlerin ikisi de ölü vb.),
• İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yaptıran öğrenciler (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
• Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,
öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Not: Öğrenim kredisi alırken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; değişikliğin meydana geldiği öğretim yılında idare tarafından belirlenen öncelikle burs verilecek öğrenciler içinde olanların öğrenim kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencinin durumunda gerçekleşen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülür.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.