Kullan at Dünya! Plastik Tüketimi Riskleri

Plastik kullanımının her geçen yıl daha da artması, bir çok kötü sonucun habercisi oldu. Örneğin bir Avrupa ülkesinde gençlerden alınan örneklerde, boşaltım sistemi yoluyla vücuttan atılan maddelerde plastiğe rastlanmış. Oranlar tam olarak aklımda olmasa da epeyce yüksektiler. Vücudumuzda bulunan plastik oranı hemen hemen her şeyi etkiliyor. Üremeden, erken yaşlanmaya kadar herşeye etkisi var. Kullan at dünya olduk hep beraberce.. PETrol ürünleri her yerdeler ve özellikle de kullan at ürünlerde kullanılıyorlar. Daha elverişli, doğa dostu bir malzeme kullanılsaydı herşey daha farklı olabilirdi. Kullan-at şeklinde pet ürünler yanında zaten plastik madde kullanımı günlük hayatımızda yeterince var. Buna ek olarak herşeyin plastiği icat edilince işler daha da karışıyor. Dayanıklı türden sert plastik ile ağaç kesmeden birçok ürün yapılabiliyor ama doğaya da bol miktarda zararlı madde veriliyor.

Avrupa Birliği tek kullanımlık 10 adet ürünün kullanımını yasakladı. Bunun amacı da dünyayı plastikten arındırmak. Hem zararlı bir maddeden hem de petrole bağımlılıktan kurtulmanın ilk çözüm aşamaları bence bunlar.. Yasaklar bazen iyidir : ) Almanya, AB’nin en çok plastik madde tüketen ülkesi olarak bu yasağa en ciddi desteği verme kararı aldı. Böylece bu proje gerçek bir destek bulmuş oldu.

Türkiye’de de artık özellikle marketlerde kullanılan plastik poşetler, bir süre sonra parayla satılmaya başlanacak. Zaten bu konu da ilginç bir konuydu. Yaygın market zincirlerimizle meşhur olmamız an meselesi.. Sözde adı ucuzluk marketleri olan bu zincir marketleriyle (a101, bim, şok.. ) her yerde poşetlerin uçuşması, dolanması normal oldu. Ormanlık alanda, denizde, mezarlıklarda, köşede, bucakta her yerde bu marketlerin poşetlerini görüyoruz. Ne kadar yaygın ve türemiş olduklarını da böylece anlıyoruz. Poşetlerin parayla satılacak olması aslında iyi ama bunun yerine keşke baştan alıştırmasalardı bu kullan at olayına.. Neyse işte adım adımdır! Eğer bu da bir yandaşı zengin etme projesi değilse elbette destekliyoruz.

Dev firmalar, dünyayı şekillendiriyorlar.. İstedikleri gibi oynuyorlar insan hayatıyla. Mutlaka daha az kazanarak daha sağlıklı ürünleri günlük hayatımıza sokabilirlerdi. Ama daha çok para lazım. Para, para, para!! Doğaya tecavüz edildi bir kere. Şimdi de birbir şu ülke plastiği yasakladı, bu ülke şunu azalttı falan filan. Şu an bile deniz/okyanus dipleri epeyce plastik çöple dolmuş olmalı. Kullan at dünya işte. Dünyayı da milyarlarca yılda oluşmasına rağmen binlerce yıl içinde kullan at yaptık.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.