Kapatılan Okullarda Öğrencilerin Bursları Kesildi

Öğrencilerin bursları kesildi. Darbe soruşturması sonucunda kapatılan okullarda okumakta olan öğrencilere verilen öğrenci bursu ve öğrenim kredileri 2016 Ağustos tarihi ile kesilmiştir. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) 15 temmuz darbe kalkışması sonucu başlatılan soruşturma ile kapatılan üniversitelerin öğrencilerine verdiği bursları kesti ve kurunun yanında yaşın da yandığı sürece bir zincir daha eklenmiş oldu. İleride telafi edilmesi gereklidir. 

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Açıklaması:

05.08.201623 Temmuz 2016 tarih ve 29779 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameyle kapatılan yüksek öğretim kurumları öğrencisi olan ve Kurumumuzdan kredi/burs alan öğrencilerin, Burs Yönetmeliğinin 26’ncı ve Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinin 27’inci maddesi gereğince Ağustos 2016 tarihinden itibaren öğrenim kredisi ve bursları kesilmiştir.

Ek olarak yeni bir yüksek eğitim kurumuna kayıt işlemleri gerçekleşene kadar bahsi geçen öğrencilere burs veya öğrenim kredisi verilmeyecektir. Öğrencilere yeni bir yüksek öğretim kurumuna kayıt yaptırmaları halinde burs ve kredilerin ödenmesi için mevzuat çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.

öğrencilerin bursu kesildi

Türkiye adeta bir yangın yeri. Dış politikadan sonra iç politika da yakın zamana kadar saygıların sunulduğu bir cemaat tarafından yerle bir edildi. Kendi pisliklerini sardılar ülkenin başına. Böylece olmayan demokrasimiz kat be kat geriye gitti. Cemaatin kirli işlerinden haberdar olmayanlar da cadı avında zarar görüyor. Herkesin bir suçu varsa bugüne kadar bu oluşuma destek veren devlet görevlileri ne olacak? Olan hep halka mı olacak.. Günahsızlar mutlaka ayıklanmalıdır. Devletin buna gücü yeter elbette. Gözaltında ölen öğretmen henüz soruşturma tamamlanmadan hain ilan edilmiştir. Suçlu da olsa gözaltında ölmemelidir hiçbir insan. Eğer hukuk devletiysek bu olmaz. Elden gelen her türlü tedbir alınır. Bu öğretmen suçlu bile olsa ailesine bu hakareti edemezsiniz. Ne demektir ki cenaze namazı bile kılınmayacak, hainler mezarlığına gömülecek. En azından ailesinin, gözü yaşlı ana babanın hatırına bu ayıp uygulamalar sonlandırılmalıdır. Evlat acısı çeken insanlara “hainler mezarlığı” gösteriliyor. İnsanın düşmanına karşı bile bir hukuku varken nedir bu yaşananlar.. Öğrencilerin bursları kesildi ama ailelerin çok daha kötü durumlar yaşıyor.

Güneşli günler görmek çok mu uzak veya hiç mi gelmeyecek o günler bilemiyoruz. Diyorlar ki bunlar iyi günlerimiz.. İnanmak istemiyoruz. Güzel günlerin geldiği mutlu bir ülke temennisiyle..

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.