Kamuda Mülakat Dönemi Başlıyor

Kamuda mülakat dönemi başlıyor.. FETÖ’nün kamu ve özel sektörde ciddi yerleşikliği ve ardından gelen darbe girişimi sonrası kamu ve özel sektöre yönelik operasyonlar sürmekte. Bu bir nevi temizlenme operasyonu ancak maalesef kamudaki alakasız kişilerin de gözaltına alındığını görmekteyiz. FETÖ ile ilgisi olmayan insanlar neden açığa alındılar bunun açıklaması yapılmalı. Ek olarak özel sektörde şirketler kapatıldı kamuda ise görevden uzaklaştırmalara ek olarak artık mülakat ile devlet memuru alınacağı ortaya çıktı.

Darbe girişimi sonrası işe alımlarla ilgili radikal değişiklikler yapılmak üzere. Kamu personel rejiminde yapılması beklenen değişiklik ise Milli Eğitim Bakanlığı ile başlamış olacak. Darbe girişimi sonrası başlayan soruşturmalar ile açığa alınan öğretmenlerin yerine mülakatla sözleşmeli öğretmen alınıyordu. Bu uygulamanın kapsamı genişletiliyor. Böylelikle kamuda mülakat dönemi başlıyor.

Bakan İsmet Yılmaz, eğitim muhabirleri ile yaptığı toplantıda yeni sistem hakkında bazı bilgiler verdi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, görevden uzaklaştırılan öğretmenler ile bir boşluk oluştuğunu ve boşluğu kapatmak için mülakata dayalı sözleşmeli öğretmen alımı sisteminin, bundan sonraki bütün öğretmen atamalarında geçerli uygulanacağını açıkladı. Bu yeni sisteme göre de öğretmenler KPSS’den en az 50 puan aldıktan sonra mülakata tabi tutulacaklar. Sözlü mülakatta ise 20 kriter ile değerlendirme yapılacak. Sözlü sınav yani mülakattan da 60 puan ve üzeri alanlar sözleşmeli öğretmenlik için tercih yapmaya hak kazanacak. Gerekli durumlarda ise şubat dönemi dışında da atama yapılabilecek. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, darbe soruşturmaları dahilinde 27 bin 424 adet personelin çalışma izninin iptal edildiğini söyledi. 33 bin civarında ise kamu personeli görevden uzaklaştırıldı.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.