Jean Monnet Burs Programı İptal Edildi

Jean Monnet Burs Programı iptal edildi. Burs programı, Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Türkiye’de yaşanan son gelişmeler nedeniyle Jean Monnet Burs Programı iptal edilmiştir. Yapılan duyuruda ise verilecek eğitim bursunun amacına ulaşamayacağının ön görülmesidir. 2016-2017 akademik yılı için verilmesi düşünülen burs Avrupa Birliği yetkili organlarınca iptal edilmiştir.

burs-veren-kurumlar

Ülkemizde son dönemde yaşanan olumsuz gelişmeler her anlamda zarar vermiştir. Demokrasi zarar görmüştür, eğitim sistemimiz, ekonomimiz ve diğer çok şey zarar gördü. Eğitime yönelik olumsuzluklar ise çok çok fena.. Eğitim bursunun kesilmesi olumsuz bir gelişmedir ancak yapılacak öğretmen atamalarından tutun da yeri boşalan öğretmenler ile düzeni bozulan öğrenciler derken olayın boyutu değişiyor..

JEAN MONNET BURS PROGRAMI NEDİR?

Jean Monnet Burs Programı ile Avrupa Birliği üye ülkelerinde daha kalifiye elemanların yetiştirilmesi ve sayılarının arttırılması amaçlanmıştır. Bu nedenle bu burs uzman personel sayısı ortalamasını arttırma amaçlı olup diğer eğitim burslarından farklıdır. Bu burs programı üst düzey bir burs imkanı sağlar.

Jean Monnet Burs Programı’ndaki bursiyerler en az üç, en fazla on iki ay AB üyesi ülkelerden birinde üniversitede okumalı ya da üniversiteye denk bir kuruluşta yüksek lisans öğrenimi görebilecek veya araştırma programlarına katılabileceklerdir. 12 aydan fazla olan akademik çalışmalar, hiçbir şekilde Jean Monnet Burs Programı’ndan faydalanamaz. Jean Monnet bursu, %60’ı kamu sektörüne, %30’u üniversitelere, %10’u özel sektöre tahsis edilmektedir.

Kamu ve özel sektör çalışanları, üniversite son sınıf ve lisansüstü öğrencileri ile üniversitelerin idari ve akademik personeli Jean Monnet bursundan faydalanabilmektedir.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.