”İnşallah Sosyalizm gelecek!” söylemi üzerine…

R. İhsan Eliaçık’ta söyledi: “1 Mayıs’ta bizim korteje katılan ve elinde “İnşallah Sosyalizm gelecek” pankartını taşıyan genç bizim gruptan değildi. Ya provakatördü, ya da kişisel eylemciydi.” dedi.

Muhafazakar İslamcılar, burjuvalaşan İslamcılar, Milliyetçiler yargarayı kopardılar hemen, ”İslam’ı Sosyalizmle bir tutuyorlar” diye..

Olası ki, farzedelim ki ”İnşallah Sosyalizm gelecek” denildi.
Abartacak, yaygarayı kopartacak ne var bunda?

Muhafazakar İslamcılar, milliyetçi müslümanlar kendilerinin İslam’ı milliyetçilikle bağdaştırırken yadırgamıyorlar ama!..
İslam’ı faşistlikle bağdaştırırken yadırgamıyorlar ama!..
İslam’ı atalar kültüyle bağdaştırırken yadırgamıyorlar ama!..
İslam’ı ”Türk-İslam” söylemleriyle bağdaştırırken yadırgamıyorlar ama!..
İslam’ı kurtla bağdaştırırken yadırgamıyorlar ama!..
İslam’ı Osmanlı’yla bağdaştırırken yadırgamıyorlar ama!..
İslam’ı Sağ’la bağdaştırırken yadırgamıyorlar ama!..

Milliyetçilik, kavmiyetçilik, ırkçılık, atalarla övünme, sağ gibi zalimin yanında olan anlayışlar İslamiyetin kesinlikle reddettği, asla onaylamadığı, hatta lanet ettiği anlayışlardır.

İslamiyet’i bu onaylamayan anlayışlarla bağdaştırırken yaptıkları normal oluyorda, ”İnşallah Sosyalizm gelecek” denmesi, denilmesinin neresi abes geliyor?

Eğer bu söylem karşısında yaygara koparıyorlarsa, anlaşılıyor ki Sosyalizm hakkında bir gram bilgiye sahip değiller, olsalardı yaygara koparmazlardı.

Sosyalizm’in emek, hak, adalet, eşitlik, toplumculuk anlayışları vardır.
Aynı anlayışlar İslamiyet’de de vardır.

Tabi ki İslam tek başına yeter, ama bir insanın hem İslam, hem de Sosyalist olması yadırganacak bir durum değil, asıl yadıganacak durum muhafazakarların, milliyetçilerin ahvalleri…

Yılmaz Özdil de bugünkü yazısını genel itibariyle güzel yazmış, ama sonucu bağlarken sapıtmış.
Özdil ilk önce Kemalizm’le Sol’u, Ulusalcılık’la Sosyalizm’i bir bağdaştısın, neresinden tutup da bağdaştıracak bilmem artık!..


-Mustafa Yıldırım @ 02.05.2012-

“”İnşallah Sosyalizm gelecek!” söylemi üzerine…” üzerine 2 yorum

  • Sayın akılsız arkadaş. Buraya bu tür ağır hakaretleri ve küfürleri yazacak kadar akılsızsın belli ki. Keşke senden beklenmesi zor olsa da aklı başında davranıp neden diye bir sorup, cesaret emaresi gösterip de yaklaşabilseydin konuya.

   Aslında yorumu yapan akılsız ile aynı tarafta görünüyorum. Seküler yaşam taraftarıyım ama bu bitler, karşısında düşman bulamadığı zaman en yakınına saldıran zararlı bakteri misalidirler. En kötü kendilerine zarar verirler.

   Sayın akılsız, ismini verecek, mail adresini yazacak cesaretin bile yok ama IP adresin sistemde var. Ama vakit kaybısın. Yazının sahibi arkadaşımızı bir tanısaydın da biraz insanlık öğrenirdin belki.

   Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.