İçimdeki Yangın…

Tecavüzü tecavüze pişman eden bir baş yapıt İçimdeki Yangın..

Nawal Marwan bir mülteciye aşık olur, kaçarlarken yakalanırlar. Nawal hamiledir. Adamı öldürürler. Bebek doğduğunda da topuğuna dövme yaptırıp başka yere satarlar. Nawal yıllarca oğlunu arar, bu süreçte müslüman hapishanesine düşer. İşkencelere boyun eğmez, bol bol şarkı söyler. Gardiyanlar bu durumdan çok rahatsız olurlar. Nam salmış bir işkenceciyi getirtirler, tecavüz ederek hamile bırakan bir adam.. Nawal’a defalarca tecavüz eder ve hamile bırakır. Nawal karnına yumruklar atıp karnını kanatana kadar mıncıklasa da düşük yapamaz, ikiz bebekleri dünyaya getirir; Simon ve Jeanne.. Gün gelir Nawal vefat eder, vasiyetinde Simon ve Jeanne’e babalarını ve diğer erkek kardeşini bulmalarını vasiyet eder. Simon bu duruma pek sıcak bakmaz ama Jeanne, babasını bulmak için yollara düşer, sonradan Simon da erkek kardeşini aramaya başlar. Bu arayışın sonu çığlık çığlığa bir sessizlik olur. Çünkü Nawal’ın aşık olduğu adamdan olan ilk oğlu kendisine tecavüz eden adamın ta kendisidir. Yani ikizlerin babası, Nawal’ın ilk çocuğudur.. Aradıkları baba da kardeş de aynı adamdır..

içimdeki yangın

Filmi izlediğimde sessiz sessiz uzun süre ağladığımı hatırlıyorum. Her şey çok derin, çok manalı.. Nawal tecavüzcüsünden olan bebekleri karnında taşımamak için karnına işkenceler yapıp duruyor fakat analık bu, bebekler doğunca bağrına basıveriyor. Hayatını bu ikiz çocuklara adıyor. O kadar çarpıcı bir sonu var ki filmin daha böylesi gelir mi, bilmem..

Şimdi ak parti kara parti bilmem, deniyor ki tecavüzcüleriyle evlendirilsin.. Onları o kadar anlamaya çalıştım ki, kucağında çocukla perişan oluyorlarmış, kadınların mağduriyeti adınaymış her şey..  Sonunda ben de pes ettim. Gel de bu dünyaya bir kız çocuğu getir hadi..

Psikolog biriyle tanıştım. Hacettepe’de sağlam eğitim almış bir kadın.. Psikoloji okumayı çok istiyorum filan dedim, konu empatiden açıldı. Kadın anlattı, anlattı. Sonra “tecavüz etmiş bir adamı anlamak zorundasın!” dedi. Ben, şok! O gün uzun uzadıya konuştuk, sonra psikoloji okumaktan vazgeçtim tabi, hayatımda bir şeyler de eksik olsun, tecavüzcüleri anlamak..!

Erkek milleti demek değil niyetim, kadın tacizciler de var ve kadınların da üreme organları dışarıda olsa belki kadınlar da aynı haltı yiyeceklerdi. İyi insan önünde kötülük yapma şansı olup da iyiyi seçendi ya hani.. O yüzden erkekler..!

icimdeki-yangin-2

Mesela aramızda yaşayıp da bebeklerden tahrik olan insanlar var! Bebek ya bu; bir ağlamayı bilir bir de gülmeyi.. Ha bir de bu adamların çocukları oluyor. İhtiyacını giderirken var olan çocuklar.. Haydi birileri gelsin anlatsın Fatmagül’ü.. Diziden sonra vitrinlerde boy boy gezen ”Fatmagül elbiseleri bulunur” afişlerini de.. 8-9 yaşlarındayken, ekmek almaktan dönerken, pantolonunu indirip cinsel organını gösteren adam gelsin ve anlatsın eline geçeni.. En yakın arkadaşımı otobüste taciz eden adam da gelsin, hatta kız kardeşime üstünde ne var diye soran telefon tacizcisi de gelsin anlatsınlar Allah aşkına. Şunu kazandık desinler. Desinler de değmiş deyip rahatça uyuyalım artık..

Çünkü ‘cehennem başkalarıdır’.. (Sartre)

İçimdeki Yangın – Derya Deniz

“İçimdeki Yangın…” üzerine bir yorum

  1. Üç yaşındaki çocuğun giydiği şorttan rahatsız olanlar, çocukları gelin etmenin derdindeler. Lanet olsun, soyları kurusun!

    Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.