Huawei Liderliğe Koşuyor!

Çin’in önümüzdeki yıllarda Amerika’yı ekonomik alanda geçeceği konuşuluyor. Bunu yapabilmesinin yegane nedenlerinden birisi de tüm dünyaya yaptığı ihracatın çok yüksek rakamlara ulaşması..

Huawei

Ali Baba’nın büyüme başarısı bile bunu açıklıyor. Ticaret hacmi ile dolar basan Ali Baba (ve Aliexpress.com) doğal olarak Çin’i kalkındırmaktadır. Bunun yanında bir sürü şirket ile dünyaya üretim yapmaktadır Çin Halk Cumhuriyeti.

Çin, ekonomik bir dev olurken Huawei gibi işini düzgün yapan markaların da dünya devi olması gayet normal. Amerika, bir süre sonra hatta çok yakın bir tarihte ekonomik olarak önce Çin’in sonra da Hindistan’ın gerisine düşecek. Huawei gibi markaların bu işte payı çok yüksek. Hal böyle olunca Huawei müdürlerinden ve veliahtlarından birisinin Amerika kıtasına ayak basar basmaz tutuklanması da oldukça manidar.

Huawei telefonlarının üzerine Samsung logosu basarsanız daha pahalıya satabilirsiniz o telefonu. Ama üzerine Apple logosu basarsanız çok daha pahalıya satabilirsiniz. Huawei, One Plus, Xiaomi, Oppo gibi markalar, kaliteyi daha ucuza son kullanıcıya ulaştırıyorlar. Haliyle de satışları günden güne artıyor. Daha düne kadar adı Türkiye akıllı telefon pazarında duyulmayan Huawei bugünlerde ciddi bir satış payına ulaşmış oldu. Siz de çevrenizde Huawei marka akıllı telefon görmeye başladınız diye düşünüyorum.

Özellikle Huawei P20 Lite modeli epeyce ilgi gördü ve ciddi satışa ulaştı. Bugünlerde de Huawei P Smart oldukça popüler. Fiyat performans açısından da çok iyi bir telefon. Ben şahsen çevremdekilere Huawei P20 Lite öneriyordum. Şimdi sıra P Smart modeline geldi.

Bu şekilde piyasayı ve özellikle orta direk kullanıcıları doyurabilen telefonlarla yoluna devam ederse akıllı telefon pazarında zirveye çıkmasına şaşırmayacağız. Sizler de Huawei alın, aldırın. Hem pişman olmazsınız hem de çirkin siyaseti ile tüm dünyayı kirleten Amerika’ya destek vermemiş olursunuz.

Yerli ve milli gibi saçma sapan sloganlardan bağımsız bir anlayışla bunu yaparsanız çok daha anlamlı olacaktır. On küsur yıldır ülkeyi yönetenler ne zaman dolar savaşını kaybettilerse o zaman akıllarına yerli milli lafları geldi. Kaç yıldır üretim sıfıra doğru inerken aklınız neredeydi. Oy getiren projelerden birisi de enflasyonla topyekün mücadele olayıdır.

Doğru tektir. Milli üretimi bitiren satışlar yapan bizzat bu hükümetti. Şimdi aksini savunur gibi basitlik yapmaya gerek yok. Saman ithal eden bir ülke konumuna düştüysek kötü poliitikalara maruz kaldığımız ortadadır. Anlayışımız her zaman üretmeye dayalı olmalıdır. Köy enstitülerini kapatan anlayışla bütün devlet kurumlarını satan anlayış aynıdır. Yerli ve milli diyerek bu örtbas edilemez. Oyuna gelmeyelim, kendimize güldürmeyelim!

Keşke dışarıdan teknoloji almadan bizzat ülkemizde üretilen teknolojik markalar için de aynı desteği isteyebilseydik. Sağlık olsun! Yolun açık olsun Huawei.. 🙂

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.