Güneş Enerjisi ve Çin

Güneş Enerjisi ve Çin…. Çin Halk Cumhuriyeti, bir çok alanda devleşerek diğer küresel güçlerin gözünü korkutmaya devam ediyor. Çin, en çok nüfusu ile bilinirdi geçmiş zamanda. Şimdi ise devasa nüfusuna ek olarak goccaman bir ekonomik güç haline geldi. 

Örnek bir güneş tarlası

Çin’in bu kadar güçlenmesi Dünya’da hakim unsurların arasındaki dengeyi de yerle bir etmiş durumda. Dolar ve altın sahipliği bakımından Çin çok heybet kazanmış durumda. Ve sırf ekonomik güçlülük ile bile Dünya siyasetinde söz sahibi olunduğunu bizlere gösterdi. Amerika karşısında ciddi bir rakip olduğuna bir çok kere şahit olduk.

Çin, üretimi, nüfusu, ordusu ile son dönemin küresel bir gücü oldu. Ama artık teknolojisi de var. Üretimdeki başarısını teknolojiye aktardıkça daha da güçleniyor. Mevcut şartlarını kullanarak silah teknolojilerini geliştirdiler. Silah satan büyük ülkelerden birisi de Çin.

Yine mevcut tekonolojilerine ek olarak enerji yatırımlarıyla dikkat çekmekteler. Enerji sorununu çözemeyen ülkeler herşeye rağmen geri kalacaklar. Bu yeni dünya düzeninde Çin’in de söyleyecek sözleri var. Çin, güneş enerjisi yatırımları konusunda da bir numara olmak için kolları sıvamış durumda. Dünyanın en büyük yüzen güneş tarlası için Çin büyük bir yatırım yapıyor.

Daha önce maden bölgesi olarak kullanılmış büyükçe bir alan şimdi sular altındadır. Çin hükümeti, hem bu alanı değerlendirmek hem de enerji verimliliği yaratabilmek adına buraya yüzen güneş tarlası kuruyor. Yatırım çok büyük ve geri dönüşümü de çok büyük haliyle. Gayet iyi oranlarda elektrik üretimi yapılmaktadır.

Fosil yakıtların kullanım süresi tartışması, çevre kirliliği ve bunun gibi konular düşünüldüğünde dünya devi bir ülkenin yenilenebilir enerji yatırımlarında bu denli büyük projeler yapması güzel bir gelişme. Güneş enerjisi ve Çin dediğimizde artık bu büyük projeler gelecek aklımıza.

Türkiye örneğini konuşacak olursak da söylenecek çok söz var. Bizden çok daha az güneşli gün sayısı olan AB ülkeleri bizden çok elektrik enerjisi üretiyorlar. Güneş enerjisi, harika bir seçenek ama bizim ülkemizde çok daha kârlı işler varken neden bunlarla uğraşılsın ki! Son dönemde nur topu gibi müteahhitlerimiz oldu. Hükümeti hoş tutanın sırtı kalın oluyor bu ülkede. Çok nadir çıkıyor bağımsız ve vizyon sahibi olarak güzel işler yapanlar.. Eğer servetinize servet katmak isterseniz bırakın yenilenebilir enerjiyi falan girin ihalelere.. HES yapın, baraj yapın, havaalanları ve köprüler yapın. Zarar yok nasıl olsa..

 

Kim takar yeşili, yenilenebilirliği,

Severim meteliğin en yeşilini.

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.