Gandalf (Orta Dünya)

Gandalf

Efsanevi bir Orta Dünya karakteri.. Dünyaca ünlü Tolkien eseri Yüzüklerin Efendisi serisinin ana karakterlerinden birisi de odur. O her şeyin içinde ve her şey onun bilgisinde gerçekleşiyor. Hatta çok kritik noktalarda olaylara müdahil oluyor, olaylara yön veriyor. Özünde ölümsüz bir ruh olduğu için doğum tarihi ve ölüm tarihi yok. İki bin yıldan fazla kötülükle mücadele etmiştir.

Dikkat: Yazımız Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit kitaplarını okumamış, filmlerini izlememiş kişiler için spoiler barındırmaktadır. 

Dış görünüşü ise meşhur sihirbazlardan farksızdı. Sivri uçlu geniş bir şapkası ve büyükçe bir pelerinle gezerdi. Elinde bir asası olan yaşlı bir adam görüntüsü vardı. Onunla ilk tanışmamız Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği kitabının film olarak yayınlanmasıyla oldu. Piposunu tüttürüp bir at arabasında sevimli bir köye giriş yapıyordu. Sonrasında Frodo ile ilginç bir diyalog sonrası sarılmaları ile macera başlamış oldu. 

Kitapları okumamış kişilerin konuyu anlamaya çalışmaları ile başlayan film bir anda izleyenleri heyecana sürüklemeyi başarmaktadır. Bilbo’nun Shire’dan ayrılma düşüncesi öncesi yapacağı son doğum günü kutlaması olayların yönünü belirleyecektir. Bu kutlamaya istinaden başlayan tuhaflıkların devamında yüzüğü yok etmenin zorlu yolculuğu başlayacaktı. Frodo, içinde olmak isteyip istemediğini bile anlamaya fırsat bulamayacaktı. Büyücümüz ondan yardım isteyerek bu mücadeleyi ve dolayısıyla Yüzük Kardeşliği’ni başlatmış oldu.

Ona yapması gerekenleri söyleyerek araştırmalarını yapmak üzere Shire’dan ayrılır. Sonrasında ise Frodo’ya eşlik edenlerle (Rivendell) Ayrıkvadi’de buluşur. Burada Yüzük Kardeşliği’ni başlatacak toplantıya eşlik eder. Devamında grupla yola çıkar ve eski bir cüce krallığı olan Moria’da Balrog ile mücadelesi sonucu düşer. Yani yoldaşları onu öldü kabul ederler.

Bu aşamadan sonra kitabın ilerleyişi kitabın ikincisi olan İki Kule filmine denk geliyor. Kitabı okumamış kişilere büyük sürpriz var. Karşımızda Ak Gandalf. Sevimli büyücümüz güçlenmiş olarak karşımıza çıkıyor. 

Ve at efendilerinin yurduna giderek kötülüğün iki merkezi olan iki kuleden birisini yöneten Saruman ile mücadele ediyor. Onun kötülüğü tercih etmesi sonrası misyonu daha da önemli hale gelir ve hem Rohan hem de kadim şehir Minas Tirith’in kurtarılmasında öncülük eder.

Frodo ve Yüzük Kardeşliği’nin başarısı için yüzük edilene ve hatta sonrasında bile emek veriyor.

Yüzüklerin Efendisi kitabındaki misyonu bu şekilde. Önce de belirttiğimiz gibi Hobbit kitabı daha öncesini anlatsa da film olarak daha sonra çekildi. Hobbit filmi de ihtişamlı Cüce Krallığı Erebor’un Ejderha Smaug tarafından ele geçirilişi üzerinedir. Prens Thorin’in dedesi ve babası zamanında büyük bir hazineye de sahip olan Erebor Krallığı çevresindeki büyük Elf Krallarını bile hükmü altına alabilmiştir. Ejderhaların altın sevdası da Orta Dünya evreninde bilinir. Ejderha buraya el koyunca cüceler kovulur, sürülür, kaçar ve çoğu da ölür. Yıllar ve yıllar sonra prens Thorin yeğenleri ve kuzenleriyle dağı geri almaya gider. 

Gandalf’ın, Thorin ile buluşması ile başlayan macera devamında bizleri zevke doyuracaktır. Mithrandir, burada da kilit kişidir. 

Onun çok çeşitli isim ve ünvanları vardır. 

 

 • Gri Gandalf, 
 • Ak Gandalf,
 • Mithrandir (Elfçe)
 • Gandalf Greyhame (Grihamut Gandalf), 
 • Olórin,
 • The White Rider (Ak Süvari), 
 • Stormcrow (Felakettellalı), 
 • Incánus (Harad Dili),
 • Tharkûn (Cüce Dili),
 • Guardianwizard (Muhafız Büyücü), 
 • Akyıldız
 • Gri Hacı

Gandalf Adının Anlamı Nedir? 

Güç ve bilginin uyumu anlamına gelmektedir. Gerçekten de bilgisi ile Orta Dünya’nın kaderine fazlasıyla tesir etmiştir. Bilgi bu haliyle bir güç timsali olduğu için bilgi ve güç uyumu da açıklanmış oluyor. 

Adının söylenişleri arasında Mithrandir en çok dikkat çekeni olabilir. Özellikle bu ismi Leydi Galadriel’in ağzından duymak çok güzel. Diğer isimleri arasında en çok kullanılanı belki de Gandalf adıydı. En azından bizim haberdar olduğumuz konular ve olaylar bakımından en çok Gri Gandalf kullanıldı. 

Filmler açısından bakarsak: Hobbit serisinde tamamen gri hacı vardı. Yüzüklerin Efendisi serisinde İki Kule isimli ikinci kitapta Balrog ile savaştıktan sonra Ak Gandalf oluyordu. 

Gandalf Hangi Irktan?

Genel olarak Orta Dünya, Elfler, Cüceler, İnsanlar ve Ork ırklarından meydana geliyor. Ama onun ırkı bir çok kişi tarafından anlaşılamamaktadır. Çünkü o bu ırklardan farklıdır. Ne Elf ne de insandır. Onun ırkı Ainur yani istaridir. Aslında onu tanıdığımız şekliyle bir büyücüdür ama ölümsüz diyardan Orta Dünya’ya büyücü olarak gönderilmeden önce ölümsüz bir maia ruhuydu. Ölümsüz topraklarda gezinirdi. 

Gandalf’ın Yüzüğü Narya

 

Narya isimli yüzüğün diğer adı ateş yüzüğüdür. Kullanan kişiye cesaret verici özellikte dövülmüştür. Yapılan güç yüzükleri arasında son üç tane güç yüzüğünden bir tanesi Narya’dır.

Bu üç yüzük Eregion Elfleri tarafından yapılmıştır. Narya, Vilya ve Nenya’dır. Narya ateş, Vilya hava ve Nenya ise suyu temsil eder. Bu yüzüğü ona elf Cirdan, Gri Limanlar’da vermiştir. 

Gandalf’ın Kullandığı Silahlar

Glamdring Kılıcı: Hobbit serisinde Glamdring adlı elf kılıcını nasıl edindiği konu edilmiştir. Glamdring kılıcını yollarının üzerindeki bir trol ininden bulmuşlardı. Bu kılıç efsane Elf kralı Turgon için yapılmıştır. Yüzyıllarca varlığını koruyan kılıç bir şekilde trol inine kadar gelmiş ve Gandalf’a hizmet etmiştir. Gandalf özellikle Hobbit hikayesinde goblin mağaralarında bu kılıcı kullanmıştır. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bu kılıca goblin doğrayan denmişti. 

Ak Asa: Sadece Gandalf gibi istari büyücülerinin kullanabileceği bir asadır. İçinde müthiş bir güç barındırmakla beraber güçlü ışık saçabilir. Gandalf, karanlık güçlere karşı bu ışığı çokça kullanmıştır. Daha önce sahip olduğu asa ak değildi. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği kitabından (veya filminden) hatırlanacağı üzere karanlığın hizmetkarı Balrog ile mücadelesi sonrasında onu yok etmesi sonrasında geçirdiği evrim ile Ak Büyücü mertebesine ulaşmış ve bir yüce arif olmuştu.Kendisi Ak Gandalf olunca asası da Ak Asa olmuştu.

Orta Dünya’ya gönderilmeden önce ölümsüz bir maia ruhuydu ve Ölümsüz Topraklar’da yaşamaktaydı. Adı da Olorin’di.Lorien isimli Irmo Bahçeleri’nde yaşamaktaydı. 

Orta Dünya’ya Gelişi

Bu geliş güneşin üçüncü çağına denk gelir. Üçüncü çağın 1000. yılında Orta Dünya’ya gelecek beş büyücü arasında Gandalf da vardır. Orta Dünya’ya çeşitli nedenlerle gönderilmişlerdir. Bazısı irfana hizmet etmek ve katkıda bulunmak için bazısı hayvanlarla ve doğayla olan ilişkiler için bazıları da farklı nedenlerle gönderilmişlerdir. 

Ancak bu Orta Dünya dediğimiz evreni kurgulayan kişi de sonuçta bir insan olduğu için zaman veya başka nedenlerle notları bazen yetersiz kaldığı için bazı noktalar kesinleştirilememiştir. O yüzden Orta Dünya’ya gönderilen diğer büyücüler veya maialar hakkında eksik kalan noktalar vardır.

Müdahil Olduğu Ana Olaylar

Yüzüklerin Efendisi kitabından önceki bir zamanda geçse de ondan sonra beyazperdeye uyarlanan Hobbit kitabında cücelerin Erebor’u yani Yalnız Dağ’ı ele geçirmesi konusu işlenir. Bu macerada hırsız seçimi ve ekibin toplanmasına öncülük eden bizzat Gandalf’tır. 

Yüzüklerin Efendisi kitabında ise kötülükle mücadelesine Sauron’un güç yüzüğünün yok edilmesi konusunda iyileri harekete geçiren yine Gandalf’tır. Çok önemli noktalarda çok önemli ve bilgece kararlar verecek ve kötülükle mücadelede zayıf görünen iyilere katkı sağlayacaktır.

Beyazperdede Gandalf’ı Kim Canlandırdı

Gandalf: Ian McKellen

Sir Ian McKellen.. Kendisi tarifi zor bir oyunculuğa sahip. X-Man ve daha bir çok filmde karşımıza çıkan McKellen Yüzüklerin Efendisi serisi için harika bir seçim olduğunu devam filmleri olan Hobbit serisinde de bizleri etkileyerek kanıtlamış oldu.

Mimikleri, jestleri, duruşu, bakışı ile daha iyisi olamazdı dedirten bir oyuncu kendisi. Eğer bu filmler bu kadar başarılı olduysa senaryosu bakımından Tolkien’e; oyunculuk açısından da Ian McKellen gibi yetenekler sayesinde olmuştur. 

Gandalf Öldü mü?

Hikayeye göre Gandalf, Yüzüğün yok edilmesi ile birlikte ölümsüz topraklara dönmüştür.

 

 

Kaynağa link vermek şartıyla yazı kullanılabilir. Kaynak: www.40dk.com

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.