Game Of Thrones

Game Of Thrones.. Yani Türkçesiyle Taht Oyunları. Diziler arasında kendi türünde tek olduğunu düşünüyorum. Ve yalnız da değilim. Elbette insanlar dizileri izlemek için çok çeşitli nedenlere sahipler. İlgi görmediğini düşündüğümüz diziler bile insanların hayatlarında birşeyleri dolduruyorlardır.

Game Of Thrones – Demir Taht

Game of Thrones Bir Numero!

Evet! Bir diziyi izlemek için bazı konular, bazı olmazsa olmazlar olabilir. Bu normal. Ama Game of Thrones, çok başka bir şey haline geldi. Yapımcıların ortaya çıkartmayı başardıkları şey çok başka. Fantastik drama türünde elbette Game of Thrones üzerine çıkabilen bir dizi yoktur. En azından diğer dizilerin fanlarından çok sayıdaki fanı ile bunu kanıtlamaktadır. Birçok insan fantastik filmleri veya dizileri sevse de azımsanmayacak kadar da fantastik yapımlara uzak olan bir kitle var. Buna rağmen Game of Thrones, birçok insanı kendisine bağlamış durumda.

Game of Thrones, oyuncu kadrosu, çekimlerinin yapıldığı mekanlar, kostüm başarısı, kurgusunun kuvveti ve daha birçok yönden harikulade. Bunu ben demiyorum. Dizinin istatistikleri diyor tüm bunları. Dizinin yapımcılarının (David Benioff ile D. B. Weiss) ortaya çıkarttıkları şey çok güzel ama dizinin asıl gücü, esin kaynağını oluşturan, senaryonun az farklarla alındığı kitap serisinden gelmekte.

George R. R. Martin

Yüzüklerin Efendisi filmi serisiyle tanınan Orta Dünya kurgusunun yaratıcısı J.R.R. Tolkien gibi bir yazar var bu dizinin temelinde. George R. R. Martin’in yarattığı Buz ve Ateşin Şarkısı serisi Game of Thrones için temel teşkil etmekte. Birçok yönden benzerlik taşısalar da ben bu iki yazar için şimdilik sadece alengirli isimlerine dikkat çekmekle yetineceğim.

Game of Thrones Oyuncuları

Eddard Stark, dizinin başlarına damgasını vurdu ve yitti. Diğer adıyla Ned Stark yani Kışyarı Lordu olarak Kuzey Muhafızı’dır. Yüzüklerin Efendisi’ndeki Boromir rolüyle ünlenen Sean Bean oynamıştır.
Tyrion Lannister, Lannister ailesinin en akıllı oğludur. Cüce olduğu için hep dışlanmış ve küçük görülmüştür. Küçük Şeytan ya da Yarım Adam isimleri ile bilinir. Peter Dinklage bu rolün hakkını vermektedir.
Robert Baratheon, Yedi Krallığın Kralı’dır. Cersei Lannister ile evlidir. Mark Addy rolü üstlenmiştir. Taht oyunlarına pek dayanamamıştır.
Cersei Lannister, Lannester ailesindendir. Jaime Lannister’ın ikiz kardeşidir. Robert Baratheon ile evlenmiştir. Yedi Krallık’ın kraliçesidir. Çocukları, Joffrey Baratheon, Myrcella Baratheon ve Tommen Baratheon’dur. Lena Headey bu rolün hakkını vermektedir. Kötü bir rolde de olsa fenomendir.
Daenerys Targaryen, Diğer adıyla Daenerys Fırtınadadoğan’dır.  Ancak sonradan aldığı isim ile o bir Khaleesi’dir. Ejderhaların Annesi olarak karizmasına karizma katmıştır.  Targaryen Hanesi’nin yaşayan son üyesidir.  Emilia Clarke bu rolü üstlenmiştir.
Jon Snow, Kışyarı Lordu Eddard Stark’ın üvey (dizide geçen kavramla piç) oğludur. Gece Nöbetçileri’ne katılmış ve kaderini bu yönde çizmiştir. Dizide önemli bir yeri vardır ve Kit Harington canlandırılmaktadır.
Catelyn Tully, Eddard Stark’ın karısıdır. Robb, Sansa, Arya, Bran, ve Rickon Stark’ın annesidir. Michelle Fairley bu rolü üstlenmiştir.
Jaime Lannister, diğer adıyla Kral Katili. Lannister Hanesi’nin ilk oğullarıdır. Deli Kral Aerys II Targaryen’in Kral Muhafızıdır. Nikolaj Coster-Waldau bu rolü üstlenmiştir.
Tywin Lannister, Jaime Lannister, Cersei Lannister, Tyrion Lannister’ın babasıdır. Çok güçlü bir lord olarak güçlü bir aile olan Lannister’ları temsil eder. Charles Dance bu rolü üstlenmiştir.
Robb Stark, Eddard Stark’ın en büyük oğulları. Bu rolü Richard Madden üstlenmiştir.
Sansa Stark, Eddard Stark’ın büyük kızıdır. Sophie Turner bu rolü üstlenmiştir.
Arya Stark, Eddard Stark’ın üçüncü çocuğudur. Maisie Williams bu rolü üstlenmiştir.
Brandon Stark, Eddard Stark’ın ikinci öz oğludur. Isaac Hempstead-Wright bu rolü üstlenmiştir. Bran’ın değişik güçleri vardır. Hodor ile güzel bir bağı vardır.
Rickon Stark, Eddard Stark’ın üçüncü oğlu ve en küçüğüdür. Art Parkinson bu rolü üstlenmiştir.
Theon Greyjoy, Eddard Stark tarafından rehin alınıp büyütülmüştür. Alfie Allen bu rolü üstlenmiştir.
Joffrey Baratheon, Jack Gleeson bu rolü üstlenmiştir.
Tommen Baratheon, Callum Wharry ve Dean-Charles Chapman değişik sezonlarda bu rolü üstlenmişlerdir.
Stannis Baratheon, Robert Baratheon’ın ortanca kardeşidir. Stephen Dillane bu rolü üstlenmiştir.
Renly Baratheon, Robert Baratheon’un küçük kardeşidir. Gethin Anthony bu rolü üstlenmiştir.
Melisandre, R’hllor rahibesi. Kızıl rahinedir. Carice van Houten bu rolü üstlenmiştir.
Davos Seaworth, Yağmur Ormanı Lordu ve Dar Deniz Amirali gibi adları vardır. Liam Cunningham bu rolü üstlenmiştir.
Lord Petyr Baelish, Meşhur adıyla Serçeparmak olarak da bilinmektedir. Aidan Gillen bu rolü üstlenmiştir.
Lord Varys, Küçük Konsey’in gizemli bir üyesi olarak öne çıkar. Yedi Krallığın Demir Tahtı için görev yapar ve Muhbir Başı olarak tanınır. Conleth Hill bu rolü üstlenmiştir.

Bu kişilere ek olarak daha yüzlerce isim var. Buz ve Ateşin Şarkısı kitap serisi, barındırdığı karakter sayısı ile bizleri şaşırtmaktadır.

Game Of Thrones 7. Sezonuyla Yakında Başlıyor

16 Temmuz 2017 günü Game of Thrones yedinci sezonuyla bizlerle yeniden buluşacak. Amerika yayınından sonraki gün diye düşünürsek 17 Temmuz diyebiliriz bu kavuşma tarihine. Korsanının orjinalinden çok izlendiği bir yapım olan Game of Thrones, bir kaç sezon sonra bizlere veda edecek.

Bu dizi hakkında çok fazla şey yazılabilir ama izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ne kaybederim demeyin! Çok şey kaybedersiniz.

.

.

Winter is coming!

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.