Fidel Castro’nun 10 Sözü

Fidel Casto’nun 10 Sözü.. Dünyanın ve Küba’nın efsane lideri Fidel Castro, aramızdan ayrıldı. Doksan yaşında kaybettiğimiz Castro, siyasi ve kültürel açıdan tam bir dinozordu. Yıllar ve yıllar önce giriştikleri mücadelede sayısız kere başarısız olmalarına rağmen geri adım atmadılar. Bu sonuçla Küba halkını da özgürleştirdiler. Küba’nın sosyo ekonomik durumunu garipseyenler olsa da halkın temel insani haklara erişimi güvence altına alınmıştır. Küba devrimi, sözde değil özde hakların korunması devrimidir.. 

Beni suçlayabilirsiniz, sorun değil. Tarih beni aklayacaktır.

Küba devrimi dediğimizde Fidel Castro’dan daha önce akla Che Guevera geliyor. En azından Ernesto Che Guevera’yı tanıma (bilme) şansı bulan insanlar için durum buydu. Fidel Castro ve Ernesto Che Guevera, Küba devriminde zaten hep akıllardalar ancak asıl popülarite Che üzerindeydi. Belki de bu onurlu insanın, doktorluk mesleğini ve getirilerini bir kenara bırakıp, halkların mücadelesine destek amacıyla diktatörlerle savaşırken hayatını kaybetmesiydi onu hafızalara kazıyan. Che karizmasıyla Castro da yönetim bilgeliği ile öne çıkıyor bir kesim için.

Beni suçlayabilirsiniz, sorun değil. Tarih beni aklayacaktır.

Fidel Castro ve yol arkadaşları, dikta rejimini yıktıktan sonra yönetim kadrolarını oluşturdular. Ardından da Che Guevera bir süre yönetimde görev aldıktan sonra mücadelesine diğer ülkelerde devam etti. Önce Kongo’da sonra da Bolivya’da halk mücadelesine destek oldu. Bolivya’da Amerikan Gizli Servisi (CIA) ve özel harekatçıları tarafından yakalanarak Bolivya askeri güçlerince gözaltında öldürüldü (1967). Fidel Castro’dan konu açılırsa mutlaka Che de akla gelir, gelmelidir. Şimdi yılların kurt siyasetçisi haline gelen, mücadelenin kalbinden çıkmış Fidel Castro’nun önemli 10 sözüne bir bakalım.

Beni suçlayabilirsiniz, sorun değil. Tarih beni aklayacaktır.

Fidel Casto’nun 10 Sözü

1. Devrim için savaşmayana komünist denmez.

2. Eğer büyük kitleleri ikna edebilmişse, fikirler silahlara ihtiyaç duymaz.

3. Beni suçlayabilirsiniz, sorun değil. Tarih beni aklayacaktır.

4. Diğerleri lüks otomobillere binebilsin diye neden bazı insanlar çıplak ayaklarıyla yürümek zorundadır?

5. Devrim hareketine 82 kişiyle başladım. Eğer bunu tekrar yapmak zorunda kalsaydım yanıma 10 ya da 15 sadık insan alırdım. Eğer sadıksanız ve hareket planınız varsa ne kadar küçük olduğunuzun hiçbir önemi yoktur.

6. İşçi sınıfı yaratıcı sınıftır. İşçi sınıfı bir ülkede maddi refahın gerektirdiği her şeyi üretir, iktidar işçi sınıfının elinde olmadığı sürece, işçi sınıfı, iktidarın sömürücü toprak sahiplerinin, haksız kazanç sağlayanların, tekellerin, yerli ve yabancı çıkar gruplarının elinde kalmasına izin verdikçe, silahlar işçi sınıfının değil de, çıkar gruplarına hizmet edenlerin elinde oldukça, bu çıkar gruplarının ziyafet sofralarından dökülmesine göz yumduğu kırıntılar ne denli çok olursa olsun, işçi sınıfı yoksul bir hayat sürmeye zorlanacaktır.

7. Ben bir Marksist-Leninistim ve yaşamımın son anına kadar da böyle kalacağım.

8.  Bir katilin, bir hırsızın başbakan olduğu bir cumhuriyette, dürüst kişilerin yerinin ya mezar, ya cezaevi olduğunu anlayabilmek zor bir şey olmasa gerek.

9. Bir devrimden daha önemli bir şey yoktur. İnsanlığın diyalektik gerçeği budur. Emperyalizme karşı sadece sosyalizm durmaktadır.

10. Bizler çoğu kez insan hakları üzerine konuşuyoruz. Ama aynı zamanda insanların hakları üzerine de konuşmalıyız. Diğerleri lüks otomobillere binebilsin diye neden bazı insanlar çıplak ayaklarıyla yürümek zorunda? Diğerleri 70 yıl yaşasın diye neden bazı insanlar 35 yıl yaşamak zorunda? Diğerleri müthiş derecede zengin olsun diye neden bazıları berbat bir şekilde yoksul olmak zorunda? Ben, bir parça ekmeğe bile sahip olamayan dünya çocuklarının adına konuşuyorum.

Beni suçlayabilirsiniz, sorun değil. Tarih beni aklayacaktır.

Halk için haktan ayrılmamak nasıl birşey derseniz, Küba devrimini bir araştırınız. Serbest ekonomi ile yönetilen ülkelerde yaşayanlar Küba’da yaşamı garip bulabilirler. Çünkü Türkiye’de alıştığımız gibi uçta yaşayan zenginler, müteahhitler, işadamları, mirasyediler, ihaleciler Küba’da yoktur. İnsanın insana kulluğu bir ölçüde önlenmiştir Küba’da.. Dünyaya sağlık hizmeti yaymak da onlara özel bir durum. Ne mutlu onlara, haktan ayrılmayanlara. Fidel Casto’nun 10 sözü ile Fidel Castro’yu anmış olduk.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.