Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz Dizisi

Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisi..  Yeni sezona evet bomba gibi devam ediyor, reyting sonuçlarına göre salı günleri milyonları ekrana kitliyor.. Bu kadar izleyicisi olan bir dizide ilk bölümden bu yana süregelen bir ataerkillik olması ise fazlasıyla rahatsız edici..

Birinci sezonda ‘metres’ pozisyonunda izlediğimiz Nazlı (Müjde Uzman) karakteri kadrodan ayrılmış fakat bir boşluk olarak görülmüş ki Nazlı’ nın bıraktığı yerden biraz daha güçlendirilmiş bir karakter olan  Ceylan (Sanem Çelik)’ ı izlemeye devam ediyoruz.. Meryem (Deniz Çakır) ise hala aldatılan ama dimdik ayakta duran eş-ana konumunda.. Bilinçaltına zavallıca işlenen bu ataerkilliğe ve kadın karakterlerin yaşatılarak öldürülmesine biraz daha yakından bakalım..

Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz Dizisi

MERYEM (DENİZ ÇAKIR)

Meryem (Deniz Çakır) karakteri sabahları makyajla ve ütülü elbiseleriyle kahvaltı masasına inen bir anne ve eş.. Eşine yemek yapıyor, ütü yapıyor, temizlik yapıyor, çocuk yapıyor.. Saçları hiç dağılmıyor, takma kirpiklerindeki rimel ağlarken bile akmıyor. Uyurken canı hiç kilotla uyumak istemiyor, dekolteli siyah gece elbisesi giyiyor çünkü kadın dediğin uyurken bile sexi olmalı! Yanılmıyorsam Petek Dinçöz’le eşi ayrıldığında eşi çok bakımsız olduğunu ve sürekli pijama giydiğini sebep göstermişti.. Çünkü kadın sabah kocasının karşısına elbisesiyle, makyajıyla geçmeli!

Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisi, ilk sezonunda Meryem, Nazlı ile aldatılıyor, fakat ailesi için biraz da alttan almak durumunda kalıyor. Kocası iş hayatında zor zamanlar geçirdiğinde kadınlık görevini bilip ona elbiseli ve makyajlı halleriyle hamur açmaktan da, ailesi için aldatıldığı kadını öldürmek için eline silahı almaktan da gocunmuyor. Hızır aldatıyor, başını yaslamaya ise Meryem’in omzuna geliyor. Çünkü erkek aldatır ama bir hevestir, nefse yenilme durumudur, sonunda doğruyu bulup eşine geri dönecektir! Döndüğünde de kaldığı yerden devam edecektir, çünkü kadın ailesi için onu affedecektir..

Deniz Çakır yakından takip ettiğim, kendi kimliğiyle kadın haklarına ve özgürlüğüne çok önem veren birisi.. Sadece para için bu rolü yaptığını kesinlikle düşünmüyorum fakat o kasıntı, olması gereken (!) kadın rolünü oynamak ona yakıştırabileceğim bir durum da değil. Hiçbir uğraşı olmayan, kocasının sürekli aldatmalarına maruz kalan, onun dertleriyle dertlenen bir kadın mı olmak isterdi, hiç zannetmiyorum.. Bu defosuz, ataerkilliğin ütopik kadın figürünü canlandırmak benim nezdimde Deniz Çakır’a yakışmadı, yakışmıyor..

NAZLI (MÜJDE UZMAN)

İlk sezonda Meryem’in aldatıldığı kadın.. Nazlı, neşeli, konuşkan Hızır’dan daha genç bir karakter olarak karşımıza çıkmıştı. Hızır’ın Nazlı’yla beraber olmasının sebebi muhtemelen gençliği, enerjisi gibi etkenler.. Dizinin seyri uzun zaman Nazlı’yı kötülemeyip, iyi bir karakter olarak devam ettirmiştir. Çünkü ‘metres’ de aşık olmuş olabilir illa kötü olmak zorunda değildir! Fakat sonunda çözümü Nazlı’yı kötü karakter haline getirip, ekarte etmekle bulmuşlardır, metreslerin kaçınılmaz sonu!

CEYLAN (SANEM ÇELİK)

Meryem’in tam zıttıymış gibi gösterilmeye çalışılan bir karakter.. Elbise yerine deri ve spor kıyafetler giyen, mücevherler kullanmayan, makyaj yapmayan en az Meryem kadar cesur ve iddialı bir kadın. (Nazlı’nın aksine) Hızır’dan korkmayan, arkası güçlü biri lazım gelmiş ki bu defa da böyle bir kadınla aldatma olayı kaldığı yerden devam ediyor..

DİZİYE GENEL BAKIŞ:

Aldatma olayına başka bir başlık altında dem vurmak istiyorum, bu duruma işin içindeymiş gibi konuşmanın da yanlış olduğunu düşünüyorum. İnsan evliyken de birine aşık olabilir bence, çünkü bu durum her iki tarafın da elinde olan bir durum değil malesef.. Bu dizide rahatsız eden durum ise süregelen bir ‘erkek aldatır’ mesajı.. Bu diziyi izleyip de Hızır karakterini sevmeyen yok denecek kadar azdır. Ama adam sürekli bir aldatma durumundadır..

Şimdi bir kere de kadın-ana rolünü canlandıran Meryem için düşünelim bu durumu, Meryem bir kere aldatsa ne olur, hiçbir izleyicinin yanında oluru kalmaz. Şimdiden ‘kahhpee’ naralarını atan tükürüklü ağızları duyabiliyorum hatta! Çünkü kadın namustur, kadın bakireliğini sadece bir erkekle beraber olarak devam ettirir. O erkek evinin reisidir, döver de söver de, ha bi de aldatır..! Meryem bu bölümde ‘O benim sevgilim’ diyen kızına ‘önce kocan olur sonra sevgilin’ deyip boğazını sıkıyordu.. Sevgilim niye kocam oluyor abi, buna kim karar veriyor.. Ama mesaj açık ‘Bakirelik kocanla beraber olursan  sende kalır, sevgilin olursa kurtarmıyor!’ Bir de Deniz Çakır’ın ağzından duymak var işin içinde.. Yazık..

Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz DizisiDerya Deniz

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.