”İnşallah Sosyalizm gelecek!” söylemi üzerine…

R. İhsan Eliaçık’ta söyledi: “1 Mayıs’ta bizim korteje katılan ve elinde “İnşallah Sosyalizm gelecek” pankartını taşıyan genç bizim gruptan değildi. Ya provakatördü, ya da kişisel eylemciydi.” dedi.

Devamını oku…

Troyka

Nostaljik Troyka

Troyka…. Kar, biraz doldursa sokakları ve caddeleri aklıma hemen Rusya geliyor. Moskova, Kazan, Petersburg hiç fark etmez. Hepsinde az çok zaman geçirmişliğimiz var. Eski başkent Petersburg’dan Moskova’ya, bir üniversite şehri Kazan’dan mahkum ve esir kamplarına ev sahipliği yapan haşmetli Sibirya’ya Rusya ve onların kar, buz, emek ve yaşam mücadelesi dolu edebiyatları..

Devamını oku…

Fidel Castro’nun 10 Sözü

Fidel castro'nun 10 sözü

Fidel Casto’nun 10 Sözü.. Dünyanın ve Küba’nın efsane lideri Fidel Castro, aramızdan ayrıldı. Doksan yaşında kaybettiğimiz Castro, siyasi ve kültürel açıdan tam bir dinozordu. Yıllar ve yıllar önce giriştikleri mücadelede sayısız kere başarısız olmalarına rağmen geri adım atmadılar. Bu sonuçla Küba halkını da özgürleştirdiler. Küba’nın sosyo ekonomik durumunu garipseyenler olsa da halkın temel insani haklara erişimi güvence altına alınmıştır. Küba devrimi, sözde değil özde hakların korunması devrimidir.. 

Devamını oku…