Bedensel Engelliler Destek Eğitim Programı (Yeni)

Bedensel Engelliler Destek Eğitim Programını indirmek için lütfen buraya tıklayınız. Bedensel Engelliler Destek Eğitim Programı, bedensel yetersizliği olan bireylerin gelişimlerini desteklemek amacıyla hazırlanmış bir programdır. Bu program, bireylerin yaşamlarını bağımsız sürdürmelerini, gelişim alanlarında ilerlemelerini ve akademik becerilerini geliştirmelerini amaçlar. Program, altı ana modülden oluşur: Kaba motor beceriler: Bu modül, bireylerin yürüme, koşma, atlama, denge kurma, … Devamını oku

Türkiye’de engelliler için verilen hizmetlerden yararlanma yaş sınırı var mı?

Türkiye’de engelliler için verilen hizmetlerden yararlanma yaşı, hizmetin türüne göre değişmektedir. Özel eğitim hizmetlerinden, 0-22 yaş arasındaki engelli bireyler yararlanabilmektedir. Özel eğitim hizmetleri, öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamaya ve onların yaşamlarını bağımsız bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olmaktadır. Özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinden, 0-64 yaş arasındaki engelli bireyler yararlanabilmektedir. Özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri, bireylerin eğitim ve … Devamını oku

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri 15 Haziran’da mı Açılacak?

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri 15 Haziran’da mı Açılacak? Pandemi süreci sonrası rehabilitasyon merkezlerinin durumunu birçok kişi merak ediyor. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde ders alan özel gereksinimli bireyler ve ailelerin yanı sıra Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde çalışanlar ve Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sahipleri de merakla ne zaman açılacağını bekliyorlar.

Devamını oku

Korona Virüs Sonrası Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Ne Zaman Açılacak?

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ne zaman açılacak??? Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri de okullarla yaklaşık olarak aynı zamanlarda kapanmıştı Covid-19 nedeniyle. Son açıklamaya göre Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okullar Eylül 2020’ye kadar kapalı olacak denilmişti.

Devamını oku

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Yönetmeliği

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Yönetmeliği ile Türkiye’de sayıları binleri çoktan aşmış olan rehabilitasyon merkezleri hakkında düzenleme yapılmıştır. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne bağlı çalışan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Yönetmeliği maddelerine bağlı olarak hizmet verirler. Ancak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Yönetmeliği, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği ile 18.05.2012 tarihinde  yürürlükten kaldırılmıştır.

Devamını oku

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Veren Hastaneler

Engelli sağlık kurulu raporu veren hastaneler nerelerdedir? Dünya genelinde engelli birey sayısı oldukça fazladır. Eğitim, öğretim, teknoloji ile beraber bilinçli ailelerin sayısının artmasıyla daha fazla engelli birey toplumsal hayata katıldı. Hal böyle olunca aslında engelli bireylerin nüfusa oranının da ne kadar yüksek olduğu ortaya çıkmaya başladı. Engelli bireylerin aileleri onları toplum içine çıkarmaya başladıkça bu konuda da adımlar atılması gerektiği anlaşıldı.

Devamını oku