Amerika Birleşik Devletleri Eğitim Sistemi

Amerika Birleşik Devletleri Eğitim Sistemi Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim sistemi, federal, eyalet ve yerel hükümetler tarafından ortaklaşa yürütülmektedir. Federal hükümet, eğitim politikalarını belirlemek, eğitim standartlarını oluşturmak ve eğitim araştırmalarını desteklemek gibi konularda sorumluluk sahibidir. Eyaletler, eğitim sisteminin finansmanını sağlamak, eğitim programlarını ve standartlarını oluşturmak ve okulları denetlemek gibi konularda sorumluluk sahibidir. Yerel yönetimler ise okulların … Devamını oku…

Özel Eğitimde Yanlışsız Öğretim Yöntemi

Özel Eğitimde Yanlışsız Öğretim Yöntemi: Her Çocuğun Potansiyelini Açığa Çıkarmak İçin Bir Yaklaşım Özel eğitim, her bireyin benzersiz öğrenme ihtiyaçlarına cevap veren bir alandır. Bu bağlamda, farklı öğrenme güçlükleri veya engelleri olan bireylere eğitim vermek için çeşitli öğretim yöntemleri ve stratejiler kullanılmaktadır. Yanlışsız Öğretim Yöntemi, bu yöntemlerden biri olarak öne çıkar ve özellikle özel eğitimde … Devamını oku…

BEP Hazırlama Aşamaları

Yazımız BEP Hazırlama Aşamaları ile başlayacak ve ardından BEP hazırlama aşamaları konusu dahilinde ek işlemleri de açıklayarak devam edecektir. Bireyselleştirilmiş eğitim planı yani BEP kurulu üyeleri ve diğer konular..

Devamını oku…

Özel Eğitimde Tanılama

Özel eğitimde tanılama süreci planlamanın bir parçasıdır. Engelli birey, ne kadar yakından tanınırsa, değerlendirmesi yapılırsa eğitimi süreci de o kadar başarılı olacaktır. Okul yönetimi, rehber öğretmen, öğretmen, anne baba ve hatta birey bile bu süreçte yer almaktadır.

Devamını oku…

Kaynaştırma Uygulamaları

Kaynaştırma uygulamaları nelerdir? Kaynaştırma nedir? Kaynaştırma çeşitleri nelerdir? Tam zamanlı kaynaştırma, yarı zamanlı kaynaştırma ve tersine kaynaştırma nedir?

Devamını oku…

Okullar Ne Zaman Açılacak?

KPSS sınavı

Darbe girişimi sonrası adeta yangın yerine dönen ülkemizde okulların ne zaman açılacağı da belli değildi. Darbe soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırılmış binlerce öğretmen ve memur vardı. Bu nedenle de eğitim öğretim hizmetlerinin aksayacağı düşünülüyordu. Okullar ne zaman açılacak sorusu insanların aklındaydı.

Devamını oku…

Finlandiya Eğitim Sistemi

OLIVIER MORIN/AFP/Getty Images) Thank you for images.
OLIVIER MORIN/AFP/Getty Images) Thank you for images.
Finlandiya Eğitim Sistemi

Finlandiya Eğitim Sistemi, nedir? Ne değildir? Fin eğitim sistemi bir çok yazıda dokuz maddede özetlenmiş. Biraz daha yorumlayıp sizler için bu yazımızda Finlandiya’nın ülkelerin eğitim öğretim başarısı sıralamasında en dipten en tepeye zıplamasına imkan veren değişimini göstermek istiyoruz. Türkiye’deki Köy Enstitüleri gibi Finlandiya’nın da köylerinde araştırma yapan konseyleri vardı. Derinlemesine inceleme gerektiren bir aydınlanma yaşadılar Finler.. Bu konuda başvuru kitabı olarak Rus yazar Grigory Petrov’un 1923 yılında yazdığı Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı mini kitap incelenebilir.

Devamını oku…