Özel Eğitimde Beceri Öğretimi

Özel eğitimde beceri öğretimi, bireylerin özel eğitim ihtiyaçlarına göre tasarlanmış öğretim yöntemlerini ve stratejilerini kullanarak belirli becerilerin kazandırılmasını amaçlayan bir yaklaşımı ifade eder. Bu beceriler, genellikle bireyin günlük yaşam aktivitelerini daha bağımsız bir şekilde yürütebilmesini veya akademik başarıyı artırmasını desteklemek amacıyla öğretilir. Özel eğitimde beceri öğretimi, bireylerin özel gereksinimlerine ve öğrenme tarzlarına uygun bir şekilde … Devamını oku…

Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı (BEP)

Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı yani BEP, özel eğitim sürecini iyi yürütmeye yarayan bir araçtır. Özel eğitim öğrencileri ile çalışmaya başlamadan önce insanlara çok zor gelen bir plandır. İşin içine girildikçe mantığı anlaşılır ve uygulayıcı öğretmenin işi de kolaylaşır.

Devamını oku…

Üstün Zekalı Çocuklar

Üstün zekalı çocuklar dediğimizde bu gruba giren bireylerin de özel eğitim alanına girdiğini öğrenmek genelde insanlara şaşırtıcı gelmektedir. Ancak şu var ki üstün yetenekli ve özel yetenekli bireyler diğer normal gelişim gösteren bireylerden farklıdırlar. Böyle olunca da durumları özel bir ilgi gerektirmektedir.

Devamını oku…