Otizmli Çocuğu Olan Ailelere Evde Eğitim Tavsiyeleri

Otizmli çocuğu olan anne babalar için evde eğitim, büyük bir sorumluluk ve özveri gerektiren bir süreçtir. Ancak, doğru planlama ve uygulama ile çocuğunuzun gelişimine önemli katkılar sağlayabilir. Özellikle okullarda verilen eğitimin ev ve günlük yaşamda sönmemesi adına evde tekrarlar önemlidir. Eğitimcimizin önerileri doğrultusunda okul ve evdeki çalışmalar arasında uyum yakalanırsa çok daha etkili bir eğitim … Devamını oku…

Aile Eğitimi Nedir?

aile eğitimi neden önemlidir

Aile eğitimi nedir? Aile eğitimi neden önemlidir? Anne baba eğitimi, çocuğun eğitimi ile doğrudan ilişkilidir. Eğer ebeveynler bilinçli ise çocuğun eğitim süreci de kaliteli olacaktır. Aileler bilinçli olmadığı zaman detaylarını yazının devamında vereceğimiz konularda eksiklikler yaşanmaktadır. Örneğin okulda öğrenilen bir istendik davranış evde desteklenmezse genellenmemiş olacağı için kısa bir zaman zarfında ortadan kalkabilir.

Devamını oku…

Engelli Çocuğu Kabullenme Süreci (Evreler)

engelli çocuğu kabullenme süreci

Aile eğitimi konusu kapsamına engelli çocuğu kabullenme süreci de dahil edilir. Çünkü ailenin engelli çocuğu kabullenme süreci bazı evrelerden oluşur ve eğitimci açısından iyi anlaşılması gereken bir süreçtir. Engelli çocuğun doğumundan başlayan özel eğitim alması aşamasına kadar ve hatta uzun yıllar devam edebilecek bir süreçtir. 

Devamını oku…

Aile Eğitimi (Özel Eğitimde)

aile eğitimi

Özel eğitimde aile eğitimi başlı başına bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni doğan engelli çocuk hiçbir şeyin farkında olmayacaktır haliyle. Bu durumda ailenin engelli bireyin doğması sonucu çeşitli ruh halleri söz konusudur. Kabul süreci çok zor geçebilmektedir. Bunların detaylarına değineceğiz.

Devamını oku…

Özel Eğitimde Teftiş ve Denetim

Özel eğitimde teftiş ve denetim konusu önemlidir. Çünkü hassas bir eğitim alanıdır özel eğitim alanı. Engelli bireylerin eğitimleri yasalarla güvence altına alındığı için uyulması gereken hususlar vardır. Özellikle özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri bu konuda sıkı denetime tabi tutulurlar. Çünkü özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi denildiğinde kar amaçlı bir kuruluşlardır.

Devamını oku…