Dev Bütçeli Silah Yatırımları

Dev bütçeli silah yatırımları.. İnsanlık varolduğundan beri insanlar yaşam mücadelesi veriyorlar. İnsanlığın her döneminde bolca açlık yaşanmış yeryüzünde. Ta ki günümüze kadar sürmüş bu yokluk, yoksulluk. Bugün günlük hayatına olağan devam edebilen bir insana “dünyada açlık var mı”  diye sorduğunuzda size Afrika’dan bahsedecektir.

En Fazla Açlık Nerede?

Elbette dünyanın bir çok yerinde fazlasıyla açlık yaşayan insanlar var. En çok bilinen ve gerçek olansa Afrika’nın başı çektiğidir. Nedense Afrika insanları bu konuda fazlasıyla sahipsiz. Ama neyazık ki sadece onlar değiller aç olan. Orta Asya’dan Afrika’ya, Amerika kıtası ülkelerinden Sibirya’ya bir çok kesimden insan ciddi açlık sorunu ile karşı karşıyalar.

Elden Birşey Gelmiyor mu?

Peki! Bu kadar silah, teknoloji ve eğlence masrafına rağmen neden hala bir lokma ekmeğe bile erişemeyen insanlara yardım edemiyoruz? Bırakın süslü giyinmeyi, dokunmatik telefon kullanmayı, arabaya binmeyi, seyahat etmeyi sadece bir parça ekmek sağlayamıyoruz bu insanlara.

Dev Bütçeli Silah Yatırımları

Okuduğum bir haberde Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı yeni bir yatırım yapmıştı. Genelde olduğu gibi silah yatırımı. Tamamen öldürmeye, yok etmeye yönelik bir harcama yatırımı.. Otonom bir silah geliştirme amaçlı tam 18 milyar dolar kenara koymuşlar. Bu otonom silah hedefleri kendisi tespit edip yok edebilecekmiş. Hep yok etmek üzerine. Kendi başlattıkları savaşlar olmasaydı yok edecek bir şey de olmayacaktı. Ne yazık! Çok yazık! Bu paralar ile dünyada aç insan kalmazdı. Türkiye’de bile açlıktan ölen insanlar var yakın tarihte. Çocuğuna gıda sağlayamayan anneler, babalar var. İyi beslenemediği için ölen minik bebekler var.

Böyle bir durumda devletler sürekli silaha, savaşa, yok etmeye para harcıyorlar. Gelişmiş bir devlet olmanın yolu silah sanayisi gelişmiş olmaktan geçiyor. Dünyadaki en güçlü devletlerin aklı savaşmaya yetiyor. Ne acı bir durum. Geleceğin silahlarına yatırım yapılıyor ama bu işte zaten bir gelecek yok ki. Herşey yıkılına kadar acıya ve öldürmeye devam demek ki. Bu işin sonu belli.

İnsanın olduğu her yer acı dolu, ızdırap dolu. Silahsızlanmak ne kadar kolay oysa ki.. Bütçe ayırmaya bile gerek yok.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.