Beren ve Luthien’in Hikayesi

Beren ve Luthien’in hikayesi, J.R.R. Tolkien’in taslaklardan oluşan notlarını derleyen oğlu Christopher Tolkien tarafından kitap haline getirildi. Ortadünya hayranlarına harika bir haber vermiş olalım. 2017 yılında Tolkien elinden ve dilinden yazılmış, Christopher Tolkien tarafından toparlanmış yepyeni bir Ortadünya kitabı piyasaya çıkıyor.

Beren ve Luthien'in Hikayesi

Beren ve Luthien’in Hikayesi

Beren ve Lúthien’in hikayesi, J.R.R Tolkien tarafından tasarlanmış ve hakkında notlar tutulmuş bir efsanedir. Tolkien, 1916 yılının sonlarında bu hikayeyi yazmıştır. Somme Savaşı zamanı boyunca kaleme aldığı taslak notlardır. Bu hikaye için önemli olan Beren ve Luthien ‘nın ölümsüz aşkıdır. Bu ölümsüz aşkın üzerine düşen bir gölge vardır. Beren’in bir ölümlü olması yanında Luthien’in ölümsüz bir elf olması başlıbaşına bir kötü kaderdir. Bunlar yetmezmiş gibi Luthien’in babası Thingol, büyük bir elf lordudur. Aynı zamanda ölümlü Beren’e ve kızına duyduğu aşka karşı çıkmıştır. Elf lordu Thingol, Beren’e Luthien ile evlenebilmesi için çok zor bir görev verir. Hikaye de bu çerçevede şekillenir.

Beren ve Luthien’in hikayesi gerçekten de hüzünlüdür. Morgoth’un kara yaratıkları, Elf lordunun bu aşka muhalefeti derken ortaya Tolkien’in yarattığı etkileyici bir Ortadünya hikayesi çıkmıştır.

Tolkien Nereden Esinlenmiştir?

Beren ve Luthien'in HikayesiBeren ve Luthien’in Hikayesi’ni yazmak nereden çıktı. Örneğin Tolkien’in Hobbit’i çocuklara hikaye olsun diye yazdığını duymuşsunuzdur. 1937 yılında yazdığı Hobbit ile çocuklar(ın)a hikaye üretmek istediği söylenir. Ardından devamı olsun diye Yüzüklerin Efendisi üçlemesini yazar. Ancak Yüzüklerin Efendisi çok daha başka birşey olur.

Diğer yazdıklarında bir sebep bulabilirken Beren ve Luthien’in Hikayesi’ni yazarken de bir esin kaynağına sahiptir. Esin kaynağı bizzatihi kendisi ve çok sevdiği eşi Edith’ten başkası değildir. Tolkien’in yaşanılan savaş yıllarından ve görevi gereği savaşla içiçe olmasından, arkadaşlarını savaşta kaybetmesinden dolayı yaşama sevinci çökmüştür. Ancak eşi Edith sayesinde karanlıktan çıktığını söyler. O yüzden onların mezar taşlarında bile Beren ve Luthien adı geçer.

Silmarillion

Bilindiği gibi Beren ve Luthien’in hikayesi Silmarillion kitabında verilmişti. Ortadünya hakkında kaynak kitap olarak kabul edebileceğimiz Silmarillion ile Ortadünya (Yüzüklerin Efendisi dünyası) çok daha iyi anlaşılabilir. Bu kitapta Elfler için ölümcül değere sahip Silmarillerin yapımı yanında Elf, Cüce ve insan ırklarının yaratılışı, Iluvatar çocuklarının ilişkileri de anlatılmaktadır.

Nereden Alabilirim?

Beren ve Luthien’in Hikayesi kitabı 304 sayfadır. Bu sayfadan incelenebilir. Kitabın henüz satışı başlamamış olup verdiğimiz sayfadan ön sipariş alınmaktadır. Hal böyle olunca kitabın Türkçe baskısı da ne zaman ülkemizde satışa çıkar birşey demek zor şimdilik. Ortadünya meraklıları beklemeyi iyi bilirler çünkü beklenenler her zaman üst düzey bir heyecan sunmaktadır. Umarız Beren ve Luthien’in Hikayesi, Türkçe olarak raflardaki yerini en kısa zamanda alır.

Peki siz Ortadünya’ya ilgi duyuyor musunuz?

“Beren ve Luthien’in Hikayesi” üzerine bir yorum

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.