Beren ve Luthien Kitabı

Beren ve Luthien Kitabı.. Daha önce ki bir yazıda Orta Dünya kurgusunu dünyaya kazandıran İngiliz yazar J.R.R. Tolkien’in Beren ve Luthien’in Hikayesi adlı eserinden bahsetmiştik. Ekim 2016’da bu eserin yayınlanacağı haberi ortalarda gezmeye başlamış. Ancak şimdi yayınlanabilmiş olsa da değerli şeyler beklenmeye değer..

 

Ronald Reuel Tolkien & Edith Mary Tolkien

Beren ile Luthien, yazar için çok önemli bir detay diyebiliriz. Kendisini Beren ve eşini de Luthien olarak gördüğünü düşünebiliriz. Bu nedenle bu iki aşığın hikayesine ayrı bir özen göstermiş Tolkien. Bu hafta satışa sunulan kitap, ölümlü Beren ile ölümsüz bir Elf olan Luthien’in sıradışı aşklarını konu ediyor. Diğer bir insan ve elf aşkı da Numenor soyundan gelen Aragorn ile Leydi Arwen arasındaydı. Aragorn ve Arwen ilişkisine fazlasıyla şahit olsak da onların ilişkisi Yüzüklerin Efendisi sarmalında arada kaynamış bir durum olarak kalmakta. Ancak Beren ve Luthien ise Tolkien tarafından başlı başına bir kitap konusu olabilecek kadar gösterişli sunulmuş.
 

100 Yıl Sonra Yayınlanıyor!

Tolkien, İngiliz subayı olarak katıldığı Somme Savaşı’ndan döndüğünde kaleme aldığı bu eseri yazarken kötü bir ruh halindedir. Savaşta yakın arkadaşları ölmüştür. Bu psikoloji ile baş edebilmek adına yazmaya sığındığı veya yazarken bu psikolojisiyle baş etmeye çalıştığı söylenmektedir. Somme Savaşı sonrası kaleme aldığı bu eserin, yüz yıla yakın bir zaman sonra basılacak olması çok ilginç doğrusu.
Bitmemiş Hikayeler adlı kitabı yayına hazırlayan oğul Christopher Tolkien yine babasının notlarını düzenleyerek Beren ve Luthien kitabını da bizlerle buluşturmuş durumda. Tolkien’in oğlu Christopher Tolkien, Beren ile Luthien’i aslına sadık kalarak düzenlemeye dikkat etmiştir. Silmarillion kitabında önemli bir yeri olan bu hikayenin korunarak kitaplaştırılması bizzat üzerinde durulmuş bir detaydır.
 

Wolvercote Mezarlığı’ndaki Beren ve Luthien

Beren ve Luthien isimleri J. R. R. Tolkien ve eşi Edith Mary Tolkien’in mezar taşlarında yazılı isimlerdir. Bu kıskanılası bir detaydır. Bizzat kendi evliliğini bu büyülü ilişkiye eş değer görmesi bir yana yarattığı eserin gücü bir yana.. Dünyaya Orta Dünya kurgusunu hediye etmiş ve en büyülü detayı da mezar taşlarına kazımış muazzam bir kişilik. Gerçekten de kıskanılasıdır. Tolkien ve eşinin mezarları İngiltere Oxford’da Wolvercote Mezarlığı’ndadır.
 

Beren ve Luthien’in Hikayesi

Beren ölümlü bir insan ve Luthien’e aşık olur. Onunla bir araya gelişi hem ölümlülük yönünden hem de Luthien’in bir Elf lordunun kızı oluşundan dolayı zoluklarla doludur. Beren ve Luthien, kötülükler lordu Morgoth’a karşı mücadeleler vermişlerdir. Silmaril’in Morgoth’un elinden alınması gibi maceralar yaşamışlardır.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.