Aragorn (Orta Dünya)

Yolgezer Aragorn

Aragorn..Her şey Frodo, Sam, Merry ve Pippin, Bree’deki Sıçrayan Midilli Hanı’ndayken onları karanlık bir köşeden izleyen bir çift göz ile başladı. Bu gözün sahibi özellikle Frodo’yu takip ediyordu. Yüzüklerin Efendisi filmini ilk izleyenler ve konuya uzak olanlar için tedirgin edici ama öncesinde kitabı okumuş olanlar için güven vericiydi bu gözler.

Genç Hobbitler hiçbir şeyin farkında değillerdi. Frodo korkuyordu ve gergindi. Sam ihtiyatlıydı ama Frodo’ya cesareti ile verdiği destek daha Shire’dan çıkmadan başlamıştı. Merry ve Pippin ise kendi kafalarına göre takılıyorlardı. Bu ikili genelde başlarına iş açıyorlardı zaten. Özellikle Pippin her zaman en kötüsünü başarıyordu.

 

Yolgezer, öyle bir yerde ortaya çıktı ki hikayemiz o ortaya çıkmasa zaten başladığı gibi bitmiş olacaktı. Gandalf ‘ı bulmak için gittikleri Sıçrayan Midilli Hanı genç hobbitlerin mezarı olacaktı. Gandalf’ın Saruman tarafından hapsedilmesi ile birlikte genç hobbitler çaresiz kalmışlardı ve peşlerinde de en kötüsü vardı. Nazguller!

Aragorn, hobbitleri yanına aldı ve çileli bir yolculuktan, ölüm tehlikesi yaşansa da onları Ayrıkvadi’ye ulaştırdı. Yüzüklerin Efendisi’nin Yüzük Kardeşliği hikayesi böylece başlamış oldu.

Aragorn’un bir çok adı vardır. Bunlardan birisi de Yolgezer adıdır. Gönüllü korucu diyebileceğimiz kolculuk, yolların güvenliği ve kötülüğün yayılıp yayılmamasını kontrol amaçlı yapılırdı. Elfler ve insanlar bu işi gönüllü olarak yerine getirirdi. Gandalf, Elrond, Galadriel, başlarda Saruman ve kolcuların amacı kötülüğün yayılmasını engellemek ve durumu kontrol etmekti. Aragorn da bu amaçla yıllardır asil soyunu bir kenara bırakıp fedakarlık göstermişti.

Aragorn Kimdir?

Bu karaktere can veren oyuncu Viggo Mortensen’dir. Oyunculuğunu zirveye çıkarmıştır. Aragorn, Tolkien’in dünyadaki çeşitli gelişmelerinden etkilenerek yarattığı Orta Dünya evreninden bir insan karakteridir. Soylarına uzun ömür bahşedilmiş Dunedain soyundan gelir. Babası Arathorn ve annesi Gilraen’dir. Üçüncü Çağ’da doğmuştur. Eriador kolcusu ve devamında Yüzük Kardeşliği’nin bir üyesidir. Filmde yer alan karakter orta yaşlarda görünse de aslında neredeyse bir yüzyıl devirmek üzeredir. Sevdiği kişi Arwen Undómiel’dir. Kralın Dönüşü kitabının sonunda kral olur ve Arwen ile evlenir. Arwen Undomiel ise Ayrıkvadi (Rivendell) lordu Elrond’dur. Yine bu evlilikten Eldarion ve iki kız çocuğu olacaktır. Uzun kolculuk zamanlarından sonra elli yaşında Lothlorien ormanlarında dinlenmek amaçlı kaldı. Burada ziyarette bulunan Arwen ile yakınlaşma sonucu birbirlerine bağlılık sözü verdiler. Aragorn, Arwen’e Barahir adlı yüzüğü verdi. Arwen, onu seçtiğinde ölümsüz yaşamdan da vazgeçmiş oluyordu. Elrond, kızının ölümlü hayatı seçmesine çok üzülmüştür ancak engel de olmamıştır.

İki yaşındayken babası orklar tarafından öldürülür. Sonrasında annesi ile beraber Ayrıkvadi’de Elrond’un himayesinde yaşarlar. Henüz iki yaşındayken babası Arathorn ölünce Dunedainler’in reisi oldu. Aynı zamanda da İsildur’un gerçek varisidir. Bu nedenle kimliği uzunca bir zaman hedef olmaması için gizli tutulmuştur. Kendi soyu, kendisine bile belirli bir yaşa gelene kadar açıklanmamıştır. Yiğitliğini gösterdiği yaşa geldiğinde Aragorn’a gerçek söylenmiş ve Dunedain yadigarı olan Barahir isimli yüzük ve Elendil’in büyük savaşta kırılan kılıcı Narsil’in parçaları kendisine verilmiştir.

Aragorn’un İsimleri

Yolgezer, Elessar, Estel, Dúnadan, Telcontar, Kanatayak, Uzunbacak, Thorongil, Envinyatar,

Yolgezer Aragorn Çizimi

Yolgezer

Belirli bir yaşa eriştiğinde artık yiğit bir savaşçı olmuştu. Ayrıkvadi’den ayrılıp kolculuğa başladı. Sauron ve yaydığı kötülükle mücadele etti. Gandalf ile bu kolculuk zamanlarında tanıştı. Rohan efendisi ile beraber mücadelelerde bulundu. Burada takma adı Thorongil oldu. Kendisini ve geldiği soyu gizli tutarak Gondor’a bağlı kalarak hizmetlerine devam etti. Yolgezerlik yılları boyunca verdiği emeğin karşılığını hiç bir zaman beklememiştir. Yüzük Kardeşliği başlarken Boromir’in kendisini aşağılamalarına bile cevap vermemiştir. Boromir’in ailesi vekilharç soyundan gelen ve Gondor’un hakimiyetini İsildur’un varisleri adına koruyan bir ailedir. Yani Aragorn gerçek varisken bunu büyük bir tevazu ile taşımış ve sert bir çıkış bile yapmamıştır.

Rohan’dan Umbar’a kadar çeşit çeşit yolda kötülükle mücadele etmiştir. Bu gezgin zamanlarında bir yandan da Sauron’un hizmetkarları tarafından yıkılan Gondor-Arnor krallığını yeniden diriltme yollarını araştırıyordu.  Veya umuyordu diyelim.

Yine Yolgezer vasfında yollarda dolanırken yüzüğün ortaya çıkışı ile beraber Gandalf ona Gollum’u yakalaması için ricada bulundu. Gollum’u uzun süren uğraşlar sonucunda Ölü Bataklılar’da bulur ve onu Kuyutorman’daki Thranduil’e götürür. Gandalf, Gollum’u burada sorgular. Gollum’un, kendisine işkence edip yüzüğün akibetini soran Sauron hizmetkarlarına Baggins ve Shire adını verdiğini öğrenir. Shire için tehlikeli günler başlamıştır. Gandalf, Bilbo’nun doğum günü kutlamasında güç yüzüğünün varlığından şüphelenmiştir. Sonra Frodo yüzükle yola çıkar ve Sıçrayan Midilli Hanı’nda Aragorn ile yolları kesişir.

Sonra ilk iş Ayrıkvadi’ye doğru yola çıkarlar. Sıçrayan Midilli Hanı’nda atlattıkları Nazguller, Ayrıkvadi yolunda da karşılarına çıkar. Frodo, bir Nazgul tarafından karanlık tarafa ait Morgul bıçağıyla yaralanır. Ateşle Nazgulleri kovmayı başaran Yolgezer, Arwen’den yardım ister. Arwen Frodo’yu Nazgullerin takibine rağmen Ayrıkvadi’ye ulaştırır. Yolgezer’in görevi aksiliklere rağmen başarıyla ulaşmış olur.

Yüzük Kardeşliği

Yüzük Kardeşliği

Ayrıkvadi’de insanlar, cüceler ve elfler arasında mevcut anlaşmazlıklar konu tek yüzük olunca daha da ayyuka çıkar. Bu tartışma Frodo’yu fedakarlık yapmaya iter. Yüzüğü yok edebilmek için Hüküm Dağı’na götürme görevini üstlenir. Aragorn, bu yolda kendisinin hizmetinde olduğunu belirttikten sonra diğer grup üyeleri de hizmete hazır olduklarını söylerler. Böylece hobbitlerden Frodo, Sam, Pippin ve Merry, insanlardan Aragorn ve Boromir, elflerden Legolas, cücelerden Gimli ve büyücü Gandalf ile Yüzük Kardeşliği tamamlanır.

Yolgezer, kolculuk yıllarının müthiş tecrübesi ile kardeşlik ayrılana kadar gruba ve son ana kadar da çevresindekilere rehber olur. Rohan’ın İki Kule bölümündeki savaşında olsun Gondor’un Minas Tirith savaşında olsun hep önderlik yapmıştır.

Kral Aragorn

Dunedain Reisi ve İsildur’un Varisi

Çocukluğundan gençliğine kadar hep vakur ve olgun olmuştur. Orta yaşlarında da gayet olgun ve mücadeleci bir kişilik göstermiştir. Damarlarında uzun yaşayan Dunedain kanı akmaktadır. Ve kral bilgeliği taşımaktadır. Pelennor Çayırları Savaşı’nda Gondor’u savunduktan sonra kötülüğün savaş aletleriyle yaralananlar huzur bulamadığında kral olarak Aragorn onları tedavi edebilmiştir. Sevdiğine sadık, atalarına sadık, dürüst ve sevgi dolu bilge bir varistir. Sonrasında da hak ettiği gibi Gondor tahtına oturmuş ve Minas Tirith avlusundaki Nimloth ağacının yeşermesini sağlamıştır.

Rohanlılar, Aragorn, Gimli ve Legolas

Rohan Miğfer Dibi Savaşı

Atçanyurt yani Rohan ülkesinin Saruman’ın dikkatini çekmesiyle savaşın da sesleri duyulmuştur. Sauron’un gücünün etkisini hisseden arif Saruman, kendi gücünü arttırmak için orkları ve urukhaileri yaratmış ve çoğaltmıştır.

On bin kişilik bir ork ve uruk ordusunu Rohan üzerine göndermiştir. Aragorn, at efendilerinin ülkesini yalnız bırakmamış ve Miğfer Dibi savaşında son ana kadar Kral Theoden ile omuz omuza düşmanla savaşmıştır. Ta ki “beşinci günün şafağında beni bekleyin!” diyen Gandalf ufukta görünene ve Rohanlılar’ı kurtarana dek.

Bu mücadele esnasında Rohan’da geçirdiği sürede Kral Theoden’in yeğeni Eowyn ile Aragorn yakınlaşsa da Aragorn araya mesafe koymuştur.

Dunharrow Ölüler Ordusu ve Aragorn

Pelennor Çayırları Savaşı

Rohan, Gondor’a destek olmak amacıyla 6 bin atlıyla yola çıkmıştır. Ordu Dunharrow tarafında mola vermişken Elrond ziyarete gelir ve Aragorn’a yeniden döverek tamir ettiği Narsil adlı İsildur’un kılıcını verir. Dunharrow’daki ölüler ordusunu bularak yıllar önce bozdukları yeminle lanetlenen ölüleri bu savaşa çağırmasını söyler. Savaşta yardımları karşılığı laneti kılıcı kullanarak kaldırabileceğini söyler.

(Filme göre gidersek gidişat budur. Kitap ile film arasında bariz farklar vardır. Ancak şu da var ki Tolkien ve Orta Dünya fanı olarak bu şahsen benim açımdan çok da önemli değil. Kitap da önemli filmler de. Görsel olarak karşımızda görmek gayet güzel.)

 

Aragorn ve Arwen

Mutlu Son: Kral Geri Döndü

İsildur’un gizli varisi yıllardan sonra mücadele ve emeğiyle hakettiği yere gelir ve vekilharçlardan hükmü teslim alır. Son vekilharç Denethor ölmüş olsa bile hayatta kalan oğlu Faramir vardır. Faramir, Ithilen prensi olmuş, Aragorn da ihtişamlı bir kral olmuştur.

Kralın taç giyme töreninde hayatta kalan tüm kahramanlar oradadır. Leydi Arwen de gelir. Kavuşma sonrasında halkın içine doğru yürüyen Aragorn ve Arwen hobbitlerin önüne geldiklerinde onları selamlarlar. Hobbitler, Aragorn’un önünde eğilince Aragorn, o muhteşem sözü söyler.

“Dostlarım… Siz kimseye boyun eğmeyin.”

Aragorn ve Orta Dünya hakkında değil sayfalar kitaplar yazılabilir. Ben filmlere de kitaplara da hayranlık duyduğum için yazdıkça yazasım geliyor. Nasıl ki kitaplarını defalarca okuduysam filmlerini de defalarca izledim. Bir daha olsa bir daha okurum ve izlerim 🙂

 

 

Bu yazı, yazıya link verilmek suretiyle başka sitelerde kullanılabilir. Kaynak: 40dk.com

 

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.