Amasya Alçak Köprü

Amasya Alçak Köprü, Amasya ilinin öne çıkan kültür varlıklarındandır. Doğu Roma İmparatorluğu döneminden beri kullanılan bu köprü Yeşilırmak’ın iki tarafını birbirine bağlamaktadır.

Amasya Alçak Köprü’nün eski fotoğrafı

Eski dönemlerde kent merkezi kale ve çevresiydi. Yeşilırmak nehri üzerinde kurulu bu köprü ile halkın yaşadığı yerleşim yeri ile kent merkezi birbirine bağlanmıştır.

Oldukça etkileyici

Alçak Köprü  adını alması ise zaman içinde olmuştur. Köprünün ayaklarının zamanla Yeşilırmak’a gömülmesiyle beraber köprünün boyu kısa kalmıştır. Bu yüzden halk arasında adı Alçak Köprü olarak geçmeye başlamıştır.

Amasya Alçak Köprü’nün yeni hali.

Zamanla bu kısalık durumu tehlike yaratabilecek duruma geldiği için köprü Mutasarrıf Ziya Paşa zamanında yenilenmiştir. 1865 yılında Ziya Paşa ahşap bir köprü yaptırmıştır. Ama bu köprü 1881 yılında Yeşilırmak taştığında yıkılmıştır. Sonrasında ise Mutasarrıf Atıf Bey köprünün eski kemerleri üzerine yeni bir köprü yaptırmıştır. Şehirdeki kullanılmayan bir kiliseye ait taşlar kullanılarak yeniden yapılan bu köprü 1965 yılında tadilat ile güçlendirilerek bugünlere gelebilmiştir.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.