Aile Eğitimi (Özel Eğitimde)

Özel eğitimde aile eğitimi başlı başına bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni doğan engelli çocuk hiçbir şeyin farkında olmayacaktır haliyle. Bu durumda ailenin engelli bireyin doğması sonucu çeşitli ruh halleri söz konusudur. Kabul süreci çok zor geçebilmektedir. Bunların detaylarına değineceğiz.

Aile Eğitimi Neden Gereklidir?

Anne babanın engelli bireyin doğumu ile geçirdikleri aşamaları bir sonraki yazımızda vereceğiz. Bu aşamalar doğum ile başlamaktadır. Eğer anne karnında doktordan net bilgi alındıysa ve engelli bir çocuk doğacağı biliniyorsa durum daha farklı olabilir. Ancak genelde engelli bebek sahibi olanlar aşağıdaki nedenlerden dolayı aşırı zor zamanlar yaşamaktalar.

Aileler Neden Zorlanır

  • Yapılan tüm hazırlıklar normal bir bebek içindir.
  • Her aile bir bebek beklerken o bebeğe ilişkin hayaller kurar ve engelli bir çocuğun dünyaya gelmesi ihtimali hiç düşünülmez. Ana-baba dışında ailenin tüm fertlerinin de beklentisi aynı şekildedir.
  • Doğumdan önce bir çok ailenin engellilik ile ilgili bilgileri oldukça azdır.
  • Aile engelli bir çocuğun doğumuyla çok karmaşık bir psikolojik durum içine girmektedir.
  • Engelli bir çocuğun doğumu aileyi gerek yapısal, gerek gelişimsel, gerekse işlevsel olarak etkiler.
  • Engelli bir çocuğun doğumuyla duyulan mutluluk ve sevinç bu değişimlerin olumsuz etkilerinden aileleri korur.
  • Çocuğun özürlü olması durumunda ise sevinç ve mutluluğun yerini yoğun bir yas duygusu alabilir.
  • Doğum öncesi dönem boyunca bir çok ailenin en büyük korkularından biri de engelli bir çocuk dünyaya getirme ihtimalidir. Bu nedenle aileler “kız erkek fark etmez eli ayağı düzgün olsun” gibi sözlerle beklentilerini ifade ederler.

 

 

Engelli bir çocuğa sahip olan aile, çok zor bir süreç yaşayabilir. Bazı vakalarda çok ağır bir kabul süreci görülmese de genelde kabul süreci zordur. Aile eğitimi bu kabul süreci ile başlayabilir. Hatta bu süreçte destek almaya başlayan ailede işler zamanında yoluna girebilir. Çünkü kabul sürecinde erken başlaması gereken özel eğitim ötelenebilir. Çocuğunun engelini kabul etmeyen anne, baba veya ikisi de eğitime başlatmayarak büyük hata yapmaktadırlar. Bu da engelli birey sahibi ailelerde görülen bir durumdur. Aile eğitimi işte bu konuda gerçekten işe yaramaktadır. Aile eğitimi, özel eğitimde erkenlik ilkesi düşünüldüğünde çok önemlidir. Aile eğitimi ile engelli çocuk ihtiyacı olan özel eğitimi zamanında ve uygun şekilde alabilir.

Aileler kabul sürecinde desteklenerek mevcut psikolojileri de süreçten en az düzeyde zarar görecek şekilde korunabilir. Engelli birey için aile her şeydir. Bu yüzden ailenin psikolojisini korumak çocuğu korumaktır. Aynı şekilde aile eğitimi ile bilinçli anne babaların arttırılması özel eğitim süreçleri için faydalı olacaktır.

“Aile Eğitimi (Özel Eğitimde)” üzerine bir yorum

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.