2016 LYS Tercih Sonuçları Açıklandı

2016 LYS tercih sonuçları açıklandıÖğrenci Seçme ve Yerleştire Merkezi, 2016 LYS sınavına bağlı olarak yapılan tercih sonuçlarını açıkladı. LYS 2016 sonuçları 18 Temmuz 2016’da ilan edilmişti. Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçları ile beraber üniversiteye giriş için tercih dönemi başlamıştı. Bugün de LYS 2016 tercihleri sonuçlandı. Üniversiteli olma hakkı kazanan tüm adayları kutlarız.

2016 LYS Tercih Sonuçları Açıklandı

2016 LYS Tercih Sonuçları Açıklandı

ÖSYS Merkezi Genel Yerleştirme Sonuçları 2016 için İnternet Sitesi (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacak. Sadece web sitesi üzerinden sonuçlar görülebilecek. Bunun dışında ise yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adaylara gönderilmeyecektir.

Üniversite Kayıt Süreci

Evet, sonuçlar açıklandı ve üniversiteyi kazanan yani herhangi bir yüksek öğretim programına kayıt olma hakkı kazanan adaylar şimdi üniversite kayıt işlemi yapacaklar. Aslında çok heyecan verici bir dönem. Üniversite kaydı yapan genç arkadaşlarımız, bu günleri verdiği heyecandan ötürü uzun yıllar unutmayacaklardır. Bazı adaylar kayıt için şart sunulan üniversite harcı ödeme konusunda sıkıntı yaşayacaklardır. Keşke ücretsiz eğitim hakkı sunulmuş olsaydı. Maalesef okuluna kayıt olamadan memleketine dönen yavrularımızı gördük zaman zaman. Bu manzaraları hiç görmemek dileğiyle.

2016-2017 öğretim yılı kayıt işlemleri 15-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Devlet üniversitelerinde ise elektronik kayıtlar, 12-16 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Belirtilen sürelerde kayıt işlemini yapmayanlar hak kaybına uğrayacaktır. Adaylar, elektronik kayıt sonrası ise kayıt yapılan üniversite tarafından belirlenen belgelere ve verilen tarihe göre işlemleri tamamlayacaklardır.

Yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ama ortaöğretim kurumundan mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Mezuniyet belgesini 30 Aralık 2016 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna sunmaları gerekmektedir. Aksi takdirde kayıt hakları iptal edilir, geçici kayıtları da silinir.

Üniversite Ek Kontenjları – Ek Kayıtlar

Yükseköğretim programlarına yapılan kayıtlar sonrası boş kalan kontenjanlar ÖSYM’ye iletilir ve ek kayıt için müsait olan bölümler belirlenir. Herhangi bir nedenle dolmamış, boş kontenjanlara ÖSYM tarafından merkezi Ek yerleştirme işlemi yapılır.

2016 LYS tercih sonuçları açıklandı ve ışıl ışıl üniversiteli öğrencilerimiz oldu. Kesin kayıt ile kesinleşecek olsa da şimdiden onları kutluyoruz. Hayatları değişecek ve farkında bile değiller. Ülkesine, halkına ve ailesine faydalı insanlar olmalarını temenni ediyoruz. Üniversite, bir insan için çok şey demek. Yükseköğretim gören çoğu insanın ufku her şekilde genişlemeye adaydır. Gençlerimiz geleceğimizdir. İyi bir eğitim almaları her şeyi değiştirecektir.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.