14 Mayıs 2023 Seçimleri mi Savaşı mı?

Milyonlarca seçmen, onlarca parti ve bir meydan savaşı.. Az gelişmiş ülkelerde olan bizde de oluyor. Demokrasi yolunda bir şenlik havasında yapılması gerek bu seçimler nedense bizim ülkemizde kaosa dönüşüyor. Ülke ekonomik bir enkaza dönmüşken, on binlerce insan hayatını depremde kaybetmişken halkımız da kutuplaştırılıp bölünüyor.

Seçilmiş kişiler, siyasetçiler bizler için varlar. Halk için, halk adına çalışırlar. Gerçek bu olsa da maalesef hayaller ve gerçekler meselesine dönüyor işler. Halk, siyasetçiye kurban ediliyor. Toplumumuzun içi boşaltılınca, insanımız da güce tapıyor. Bir lider ne kadar despot ise o kadar ilgi görüyor. İçi boşaltılan insanımız da ne yapsın; takım tutar gibi siyasi parti tutuyor.

Uzun zaman önce olması gereken iktidar değişimi sırf bu yüzden gerçek olmuyor. Oysa ki gelen görevini yapıp gitmeli. Aksi takdirde devlet ve hükümet bir oluyor. Bu ise demokrasi açısından en tehlikeli durumdur.

Yasama, yürütme, yargı dediğimiz güçler, birbirine girdiği zaman ülkede ne adalet kalır ne de istikrar. Özellikle partili cumhurbaşkanlığı bir facia başlı başına. Tarafsız olması gereken en üst makam bir siyasi partiye üyeyse gerisi zaten bozuk olur.

Uzun zaman devleti yönetenler güç sarhoşu oldular. Bir çok yanlış, kirli işe bulaştılar. En üst veya en alt kademe fark etmez ama tuz koktu artık. Şimdi o işler yüzünden sıkıntı yaşamamak adına ellerinden geleni yapıp iktidarı koruma gayretindeler. O nedenle de her yerden saldırı yapıyorlar ülke demokrasisine.

Seçim çalışmalarında devlet imkanlarını kullanıyorlar. Muhalefete küffar (kafir), dış güç, dinsiz, terörist, işgalci ve daha bir çok hakareti kolayca söylüyorlar.

Oysa ki seçim bir şenlik olmalıydı. Giden geleni hoş karşılar, gelen hoş bulurdu, giden de hoş giderdi. Bugünleri bize gösterenler yaşattıklarını yaşamadan huzur bulmasınlar umarım. Bir ülkenin kaderi ile oynamak bu kadar kolay olmamalı. Çok yazık!

Herkesin kazandığı, kaybedenin olmadığı, iktidarların halk için çalıştığı seçim günlerini görmek dileğiyle..

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.